IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Имало е СПИН в болницата в Бенгази преди българките да работят там

До две седмици ще бъдат публикувани научни доказателства, че вирусът на СПИН е съществувал в болницата в Бенгази в Либия преди българските медицински сестри да започнат работа там

Имало е СПИН в болницата в Бенгази преди българките да работят там

До две седмици ще бъдат публикувани научни доказателства, че вирусът на СПИН е съществувал в болницата в Бенгази в Либия преди българските медицински сестри да започнат работа там, каза пред журналисти проф.Виторио Колици, завеждащ Катедра по биотехнологии в университета "Тор Вергата" - Рим. Доказателствата ще бъдат публикувани в най-голямото научно списание - "Nature", уточни проф. Колици.

От 2003 година досега, в Университета в Оксфорд, екип, воден от проф. Колици по компютърен път залага данните на всички деца от Бенгази, заразени с хепатит С. Изследваха се мутациите, които настъпваха в ДНК - структурата и установихме периода, в който вирусът е влязъл в болницата, поясни проф. Колици. По думите му 70 на сто от децата с хепатит С и 40 на сто от децата с ХИВ са лекувани в болницата преди март 1998 год. - преди отиването на българските медицински сестри там.

Промяната на ДНК - структурата доказва, че вирусът на хепатит С е съществувал много преди 1998 година, когато българските медицински сестри са отишли да работят в болницата, обясни проф. Богдан Петрунов, директор на Националния център по заразни и паразитни болести. Сред децата има ко-инфекция - със СПИН и с хепатит С, допълни той. Децата са били носители на инфекцията с хепатит С, което е косвено доказателство, че случаят е бил такъв и с инфекцията с ХИВ, допълни проф. Петрунов.

По думите му това е най-убедителното научно доказателство и показва, че става въпрос за типична вътрешноболнична инфекция. Това е категорично и не подлежи на съмнение, допълни проф. Петрунов. Това показва, че теоретически дори е невъзможно да става въпрос за умишлено заразяване, уточни той.

В Либия са си взели поука и намаляват вътрешноболничните инфекции, но като цяло в Африка те са факт, каза проф. Колици. Има деца, които са с положителен ХИВ-тест, а майките им са серонегативни, което означава, че заразата не е станала по вертикалния път майка - дете, допълни той.

Проф. Колици участва в първата българо-италианска научно-практическа среща "BIOVAX 2006", която се провежда днес и утре в София. Форумът е посветен на съвременните проблеми на биотехнологията, свързани с диагностиката и ваксинопрофилактиката на инфекциозните заболявания. Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата