Няма исторически факти, че поп Кръстю е предал Васил Левски на турците - това мнение изразиха историци на научна конференция днес.
Форумът "Поп Кръстю - живот и дейност" е посветен на 125 години от смъртта на свещеноиконом Кръстю Тотев Никифоров /1838-1881/.
Организатори на конференцията са фондацията "Граждани срещу насилието", културното общество "Поп Кръстю" и Църковноисторическият и архивен институт при българската патриаршия.
Въпросът за предателството на поп Кръстю отдавна е спорен в българската наука и общество, обяви академик Константин Косев, заместник-председател на БАН и специалист по българското Възраждане.
Той посочи, че професионалният историк не може да изгради мнение по този въпрос само въз основа на легендата, на мита за предателството на поп Кръстю, без да съществуват убедителни доказателства за това.
Няма доказателства за залавянето на Левски и за евентуалното предателство на поп Кръстю, а разпространеното схващане за това предателство е плод на предположения, инсинуации и легенди, коментира Косев.
Той припомни, че поп Кръстю е бил издигнат за член на Ловчанския революционен комитет лично от Васил Левски, който, по думите на историка, е умеел правилно да преценява качествата на хората, за да им гласува доверие.
Ако вярваме в предателството на поп Кръстю, значи трябва да поставим под съмнение способността на Апостола да подбира революционни кадри, каза академикът.
Заместник-ректорът на Софийския университет професор Георги Бакалов заяви, че за голямо съжаление Иван Вазов и Захари Стоянов заклеймяват в творчеството си поп Кръстю като предател, предоверявайки се на непроверени слухове.
Това обрича занапред поколения от млади хора да се обучават в лъжа. Даже името на поп Кръстю в разговорната реч се е превърнало в синоним за предателство, посочи историкът.
Според професор Стефан Дойнов от Института по история на БАН разрастването на легендата за предателството на поп Кръстю се дължи най-вече на стихотворението на Вазов "Левски".
Ученият не изключи вероятността в следващи десетилетия да се намерят документи за предателството на поп Кръстю, но каза, че засега такива не съществуват.
Професор Дойнов посочи, че в периода след 1944 г. властта у нас е положила много усилия за затвърждането на тезата за предателството на поп Кръстю.
Тогава властта, атакувайки не толкова църквата, а по-скоро религията, е искала да покаже, че един свещеник е предал Левски, смята ученият.
Професор Стоян Михайлов пък заяви, че спорът за предателството на поп Кръстю продължава над 130 години и още не е приключил.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.