Със 112 гласа "за", без "против" и двама "въздържали се" парламентът прие на първо четене промени в Закона за отбраната и въоръжените сили, свързани с наборната и кадровата военна служба.
Измененията, внесени от депутата от НДСВ Цонко Киров, предвиждат намаление на пределната възраст за освобождаване и отлагане от наборна военна служба от 30 години на 27 години. В кулоарите на парламента Киров посочи, че становището на парламентарната външна комисия е пределната възраст да е 28
години.
Промените предлагат също отлагането от наборна военна служба по болест да е за не повече от една година, след което трябва да се взема окончателно решение за годността за военна служба.
Досега отлагането по болест беше за не повече от три години. Според промените от наборна военна служба ще се освобождават вече и приетите на кадрова военна служба, българските граждани с двойно гражданство и постоянно живеещи в чужбина, както и младежи в тежко семейно положение. Отпада изискването кадровите военни да са отслужили наборната военна служба, като се предвижда на приетите на кадрова военна служба, неотслужили наборна военна служба, първите шест месеца от службата да се зачитат за наборна военна служба.
Приетите на първо четене поправки предвиждат войниците, които ще бъдат приемани на кадрова военна служба, да имат основно или по-високо образование.
Променя се и размерът на възнаграждението за военно звание за кадровите сержанти, като се предлага то да стане не по-малко от 1.5 средни месечни заплати, а не както досега 1.3 средни месечни заплати, а за кадровите войници - не по-малко от 1.3 средни месечни заплати, а не както сега - една средна месечна заплата.
В кулоарите на парламента Цонко Киров поясни, че в бюджета за 2005 г. не са предвидени средства във връзка с промените и предложенията ще влязат в сила вероятно от следващата бюджетна година.
По време на дебатите Ангел Найденов от левицата каза, че ПГ на Коалиция за България подкрепя предлаганите промени. Измененията, макар и частично да решават натрупаните проблеми, са необходима стъпка в търсенето на полезното решение, заяви той. По думите му са известни натрупаните проблеми, свързани със задължението на българските граждани по отношение на наборната
военна служба и същевременно по-бавните темпове на професионализация на българската армия.
Ясно е, че цялостното решение можем да търсим само в завършване на професионализацията на армията, посочи Найденов. Той каза, че за него няма логично обяснение фактът, че в Стратегическия преглед и в дългосрочната визия за развитието на армията и въоръжените сили сроковете за рофесионализацията са отнесени към 2010 година.
Ангел Найденов каза, че още веднъж трябва да се обмисли предложението за намаляване на степента на изискваното образование за постъпване на войниците на професионална военна служба от средно на основно. Цонко Киров отбеляза, че този въпрос може да се обсъди още веднъж между първо и второ четене.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.