Българският език е признат за официален в американски щати като Илинойс, където в област Кук например на него данъчната администрация работи успоредно с английския. Това показва изследване, проведено от Института за български език към БАН. Това се очаква да направят и други щати, обясни пред "Труд" доц. д-р Ана Кочева от академията, която е автор на карта на българоезичните по света.
В източната част на САЩ учени организират конгреси, на които официалните езици са български и английски.
"Имаме толкова изследователи там, че могат да си позволят такъв лукс", разказа досегашният ректор на Медицинския университет в София акад. Ваньо Митев.
В Австрия пък А,Б,В-ето ни е официално признато за матуритетно. Това означава, че в училище може да се държи матура на нашия език.
Родните езиковеди са категорични, че зад граница българският се разпространява с бързи темпове - не само в изгубени от страната ни територии след Междусъюзническата, Първата и Втората световна война, но в държави от Новия свят, и не само.
В сряда стана ясно, че според проучването на БАН около 15 млн. души по земното кълбо говорят езика ни.
"В момента населението ни е 7,3 млн. души, но страната ни има огромна историческа диаспора по света, а с разрастването й се увеличава и броят на училищата ни зад граница", коментира проф. Божидар Димитров, директор на НИМ.