Министерството на земеделието и храните обмисля да забрани използването на думата "млечен" или нейни производни в наименованието на имитиращите продукти. Това ще стане с изменения в Наредбата за специфичните изисквания към млечните продукти, като целта е да се подкрепи млечният сектор, съобщиха от министерството.
С промените се предвижда изрично да се забрани използването на думата "млечен" или нейни производни в наименованието на имитиращите продукти.
В средата на май от асоциацията "Активни потребители" съобщиха за драстични нарушения при качеството на част от сирената, предлагани в търговската мрежа. В тях са открити палмови масла, използване на сухо мляко, високо водно съдържание и ниска масленост. Има подозрение, че са прилагани и нови подходи за измама - чрез добавяне на непозволен ензим.
МЗХ обмисля да се промени и начинът на етикетиране, като надписът „Имитиращ продукт“ трябва да бъде с големина на шрифта най-малко 75% от този, с който е изписано наименованието на продукта.
Втората цел е да се повишат възможностите за информиран избор и да се гарантират правата на потребителите. Имитиращите продукти ще се предлагат на пазара единствено и само в опаковки.
От Българска агенция по безопасност на храните информираха, че извършват не кампаниен, а постоянен контрол на млечните продукти, които се предлагат на пазара.
В рамките на проведената среща вчера бе представена и актуална статистическа информация за изкупните цени на суровото краве мляко.
Средната изкупна цена в България през март 2016 г. е с 3% по-ниска спрямо февруари и с 11% по-ниска спрямо март 2015 г. Министърът на земеделието и храните Десислава Танева обяви, че най-вероятно през месец септември ще бъдат обсъждани вариантите за финансова подкрепа към сектор „Мляко“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.