Силен пример за европейска солидарност даде Европейският парламент с днешния дебат за българските медици в Либия. За първи път от 1999 година най-представителната институция на Европейския съюз дискутира темата в пленарна зала. Това каза за БТА по телефона от Страсбург заместник-министърът на външните работи и говорител на МВнР Гергана Грънчарова.
Днес в Европейския парламент беше отговорено на въпроси за българските медици в Либия, отправени към Европейския съвет и Европейската комисия от председателя на парламентарната група на Европейските либерали Греъм Уотсън.
"Удовлетворени сме, че от тази най-висока трибуна на ЕС, заедно с Европейската комисия и председателството на Евросъюза бяха подкрепени усилията на България за освобождаване на нашите сънародници и усилията на Либия да се справи с разпространението на СПИН-епидемията в региона", каза Грънчарова.
По думите й в резултат от срещите в Европейския парламент на водената от
министъра на външните работи Соломон Паси българска делегация, както и провокирани от активният дебат в пленарна зала, над 100 евродепутати са се подписали в подкрепа на декларацията, внесена от докладчика за България Джефри ван Орден.
По думите на Грънчарова по време на днешния дебат е било подчертано, че след броени седмици България ще има още по-ефективен инструментариум като активен наблюдател във всички европейски институции да участва в определянето на обща европейска политика спрямо Либия.
Декларацията е за незабавното освобождаване на българските медици. Според процедурата в Европарламента, за да бъде гласуван документът от Европейския парламент, е необходимо текстът да бъде подкрепен от над 300 евродепутати.
На съвместна пресконференция в Страсбург днес на министър Паси и Ван Орден, докладчикът заяви, че ще се изтълкува като много положителен знак, ако либийските власти освободят задържаните.
Ангажирането на ЕС в изпращането на болнична екипировка и финансова помощ за Либия не може да се обвързва с въпроса за признаване на виновността на българските медици, добави Ван Орден.
В предложения от евродепутатите Ван Орден, Елмар Брок, Александра Дюбоа и Александър Ламбсдорф текст за писмена декларация на ЕП се заявява:
- Европейският парламент, като има предвид основополагащите принципи на Европейския съюз за свобода, демокрация, респект към човешките права и основни свободи и господството на закона, с оглед Член 116 на Процедурния правилник
А. Като отчита, че пет български медицински сестри и един палестински лекар са арестувани от либийските власти през 1999 г. като заподозрени в престъпление свързано със заразяване със СПИН;
Б. Като отчита, че България е страна кандидат за присъединяване към ЕС;
В. Като отчита, че на 6 май 2004 г. медицинският персонал бе осъден на смърт;
Г. Като отчита, че българското правителство е предприело активни действия да намери подходящо решение чрез диалог и преговори с либийското правителство;
Д. Като отчита, че Либия работи за реинтеграцията с международната общност и нормализация на отношенията с ЕС;
Е. Като отчита, че присъдата и условията в затвора оказват сериозно влияние на медицинския персонал, Изразяваме своите най-дълбоки съчувствия към тези, които страдат от СПИН;
Призоваваме Съвета на Европа, Европейската комисия и правителствата на страните - членки на ЕС да се намесят по отношение на затворените медицински служители, за да могат те да бъдат освободени незабавно;
Умоляваме Великата социалистическа народна Либийска арабска Джамахирия (ВСНЛАД) незабавно да отговори на опасенията на международната общественост и да преразгледа случая на затворените медицински служители с оглед по-скорошното им освобождаване;
Нарежда на Председателстващия да препрати тази декларация, заедно с имената на подписаните, към Комисията, Съвета, правителствата на страните от ЕС и на ВСНЛАД.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.