Финансова компенсация от 250 до 5000 лева ще се предоставя от държавата на пострадали и претърпели имуществени вреди от престъпления.
Това реши парламентът, който прие на второ четене днес законопроекта за подпомагане и компенсация на пострадали от престъпления.
Когато пострадалият е починал в резултат на престъплението, правата му за подпомагане и компенсация преминават върху неговите деца, родители, съпруг или лицето, с което се е намирал във фактическо съжителство, записаха депутатите.
В този случай общият размер на финансовата компенсация не може да надвишава 10 000 лева.
Подпомагане и компенсация от страна на държавата могат да получат лицата, когато са претърпели вреди от тероризъм, умишлено убийство, умишлена тежка телесна повреда, блудство и изнасилване, от което са настъпили тежки увреждания на здравето, трафик на хора, престъпления, извършени по поръчение или в изпълнение на решение на организирана престъпна група, както и други тежки умишлени престъпления, от които е настъпила смърт или тежка телесна повреда.
Формите на подпомагане и компенсация на пострадалите са медицинска помощ по реда на Закона за здравето; психологическа консултация и помощ; безплатна правна помощ; практическа помощ.
Освен формите на подпомагане пострадалите от престъпления ще имат право на еднократна финансова компенсация, решиха още депутатите.
Тя обхваща, заедно или поотделно, имуществените вреди, които са пряка последица от престъплението и се изразяват в разходи за лечение, с изключение на разходите, които се поемат от бюджета на здравната каса, пропуснати доходи, разходи по плащане на съдебни и деловодни разноски, пропуснати средства за издръжка, разходи за погребение и други имуществени вреди.
Финансовата компенсация ще се предоставя след влизане в сила на осъдителна присъда или на прокурорски или съдебен акт, с който наказателното производство е било прекратено или спряно поради неразкриване на извършителя на престъплението.
Няма да се компенсират финансово пострадалите, които са били осъдени през последните 5 години за престъпление, за което се полага финансова компенсация.
Финансово компенсиране не се предвижда и ако деянието е било извършено в състояние на силно раздразнение, което е предизвикано от пострадалия с противозаконно действие или ако то е било извършено при превишаване на пределите на неизбежната отбрана.
Ако пострадалият е бил обезщетен по друг начин или ако той не е уведомил компетентните органи за извършване на престъплението без уважителни причини за това, също няма да се предоставя финансова компенсация.
Ако пострадалият е допринесъл за настъпването на престъпния резултат, финансовата му компенсация ще бъде намалена.
Молбата за финансова компенсация ще се подава до областния управител по настоящ адрес на пострадалия или до Националния съвет за подпомагане на пострадали от престъпления в двумесечен срок от влизане в сила на осъдителната присъда или на акта, с който се прекратява или спира наказателното производство.
Молбите трябва да се разгледат от националния съвет не по-късно от 3 месеца от датата на постъпването им.
Предвижда се националният съвет съвместно с организациите за подкрепа на пострадали да осигуряват функционирането на постоянна безплатна телефонна линия с единен номер за цялата страна за информиране на пострадалите от престъпления.
Операторът на телефонната линия ще информира органите на МВР за пострадали, които са в опасност.
Законът влиза в сила от 1 януари 2007 г., в срок до два месеца след това националният съвет трябва да бъде създаден, реши парламентът.
Правилата ще се прилагат и когато престъпленията са извършени след 30 юни 2005 г. на територията на България или извън нея, но пострадалият е български гражданин.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.