Привилегията на Столичната топлофикация да си гарантира приходите на над 440 хиляди домакинства независимо от това дали ползват парно или не, я превърнаха в символ на рекет и ограбване. Това заяви по време на първото заседание на Върховния касационен съд омбудсманът Мая Манолова.
Върховните съдии се събраха днес, за да разгледат искането й за тълкувателно решение дали трябва отказалите се от парно клиенти да плащат за отделяната в сградната инсталация топлоенергия т. нар. такса "сградна инсталация".
Тя пресметна, че хиляди българи плащат по 60-80 лв. такса за сградна инсталация за студени радиатори.
"От първия момент на встъпването ми в длъжност буквално съм засипана от жалби на граждани, които се оплакват от високите сметки за парно, от качеството на услугата, от високомерното и често арогантно отношение на Столичната топлофикация към клиентите ѝ. И особено – от невъзможността им като потребители да се откажат от ползването на услугата. И наистина е така. Разводът със Столичната топлофикация е практически невъзможен”, посочи Манолова.
Според нея особено трагично е положението на гражданите, чийто доходи не позволяват да плащат за парно.а
"Те са се отказали от получаване на топлоенергия, изключили са и дори са демонтирали радиаторите в жилищата си, мръзнат – и въпреки това плащат прословутата "сградна инсталация”, аргументира се Манолов.
Според нея това не е нито справедливо, нито нормално.
В същото време, когато някой не може да си плати задълженията към Столичната топлофикация незабавно започва съдебен процес, в който допълнително натоварва собственикът на апартамента с лихви, такси, разноски и с паразитни юрисконсултски възнаграждения – минимум 300 лева пред съд и 350 лева пред частен съдебен изпълнител, пресметна омбудсманът.
По думите ѝ така един малък дълг за сградна инсталация може да нарасне лавинообразно и може да надхвърли дори 1000 лева.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.