Според отвореното писмо, изпратено до министъра от инициативния комитет, компанията експлоатира малолетни и непълнолетни деца и ги наема за снимки нощно време на граждански договори. Освен това фирмата прилагала дискриминационно отношение към заплащането на деца, изпълняващи едни и същи задачи с едно и също работно време.
Предстои Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда”, заедно с Държавната агенция за закрила на детето и други институции да направят цялостна проверка в компанията от момента на стъпването й на българския пазар. Проверката ще засегне и родителите на деца, наети за снимки.
От „Ню Имидж“ обаче заявиха, че тези твърдения са неверни. „Компанията е изпълнила всички изисквания на българското законодателство за ангажиране на деца в заснемането на кино-продукции като получаване на изрично и писмено съгласие от родителите и настойниците, сключването на съответни договори при спазване на всички изисквания на действащото законодателство“. Това е становището на компанията, която няма притеснения по случая.
Това, че родителите знаят, че децата не трябва да полагат нощен труд, не ги освобождава от отговорност, посочи министър Масларова и добави, че министерството ще инициира промяна в Закона за закрила на детето по отношение на дейността и правомощията на Агенцията за закрила на детето, тъй като в момента агенцията не може да се намесва в случаите, касаещи търговските дружества, каквото е „Ню Имидж”.
Компанията бе избрана за купувач на „Бояна филм“ през юни 2005 г., приватизационният договор с нея бе подписан в началото на миналата година, а джиросването на закупените акции стана през ноември 2006 г. след поредица от спорове с дотогавашните ръководители на дружеството.