Според доклад на експерти в България е постигнат напредък в противодействието на корупцията, но след постигане на политическата цел - членството на страната в ЕС- има опасност антикорупционните усилия да бъдат забавени или пренебрегнати като приоритет.
Това се посочва в доклад на експертна група по проект "Обществен съвет по прилагане на националната антикорупционна стратегия" на фондация "Аксес" - София, представен на пресконференция днес.
Според изводи в доклада първопричината за антикорупционните усилия изглежда главно натискът на европейските институции във връзка с присъединяването ни към ЕС.
Опасността е съществена, доколкото извън ЕК не се вижда сериозен мотив или тласък за антикорупционни усилия, били кампанийни или не, се посочва в доклада.
Сред препоръките към правителството са необходимостта от повече публичност, откритост и достъпност на информацията в областта на борбата с корупцията, извършването на критичен анализ на мерките по програмата за 2006 година и бързо приемане на нова реалистична и не имитационна програма за 2007 година, каза Валерий Русанов, председател на Управителния съвет на фондация "Аксес".
Препоръчва се също допускането на широк граждански контрол и външна оценка върху дейността на администрацията - с участието на неправителствени организации и медии.
Докладът е независима оценка на изпълнението на антикорупционната правителствена програма за 2006 година.
Това е първата от четири оценки, които периодично ще обобщават прилагането на правителствена антикорупционна стратегия.
Следващата оценка ще бъде публикувана през март тази година. За изработването на доклада са използвани достъпните данни за изпълнение на стратегията, медиен мониторинг и независими наблюдения.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.