Около 1350 са регистрираните казани за варене на ракия в страната до момента, съобщи заместник-министърът на финансите Георги Кадиев.
Той и ръководството на Агенция "Митници" бяха поканени от ръководството на парламентарната група на Коалиция за България /КБ/ да дадат информация за проверките, които се извършват в района на Благоевград и страната, каза говорителят на БСП Ангел Найденов.
Проверките вървят от юли 2006 година, уточни Найденов. Изрично е било подчертано от ръководството на митниците, че към момента в района на Благоевград няма връчени актове и няма затворени казани за варене на ракия.
Миналата година също имаше ставка за производството на 30 литра ракия за лична консумация, но тя беше нула, а тази година ставката е 50 на сто от стандартната, което означава 2,20 лева на литър за ракия до 30 литра и 4,40 лева на литър за над 30 литра, припомни Кадиев.
По думите му към момента няма постъпления от този акциз. Ако бъде събрано и, ако бъде регистрирано всичко, постъпленията в бюджета биха били между 70 и 100 милиона лева, но е пределно ясно, че голяма част от хората ще пренесат производството по домовете си, което е много трудно контролируемо, каза Кадиев.
Но целта на този закон беше не събирането на приходи, а хармонизация на законодателството с това на ЕС, допълни заместник-министърът.
Проверките имат повече превантивен ефект, отколкото събиране на акциз.
Регистрацията е безплатна, но хората не се регистрират, защото ако някой се регистрира това индиректно означава, че ще вари ракия, а иначе, ако го хванат - хванат, ако не - не, каза Георги Кадиев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.