Православни бежанци от Ирак празнуваха Рождество Христово в центъра за бежанци в кв. Враждебна. За това какво е бъдеш преследван заради вярата си вижте в материала на Bulgaria ON AIR.
Мосул е вторият по големина град в Ирак, разположен на десния бряг на р. Тигър, на около 350 км северозападно от столицата Багдад. Главен град на богатата на петрол провинция Ниневия. Преди нашествието на джихадистите животът в 3-милионния град кипи. Освен преобладаващото кюрдско население Мосул е дом за много православни християни. По земите на древната асирийска столица Ниневия са ходили пророците от Библията. По тези земи е разпространявал учението самия пророк Йоан.
През юни 2014 г. Мосул пада в ръцете на групировката Ислямска държава. Брутално разрушени са църкви, паметници и артефакти, датиращи от античността. ДАЕШ взривява и джамията, в която се намира гробът на пророка Йоан и светилището на Сет, смятан от евреи, християни и мюсюлмани за третия син на Адам и Ева. Над половин милион души бягат от Мосул - повече от 100 хиляди от тях са християни.
Уаад и семейството му са православни християни. Напускат Мосул през август 2014 г. Пътят към спасението на семейството започва от Турция и стига до центъра в кв. "Враждебна" в София. Тук са от 6 месеца. А целта е Германия, където жената на Уаад има роднини и близки. Спомня си всяка улица, всяка миризма, всеки звук на Мосул. Но връщане назад няма.
"Ислямска държава влезе в Мосул - окупира и ограби домовете ни и заплаши да ни убие. Пред християните има три варианта. Първият е да платиш на Ислямска държава такса, джизие, плащат го неверниците, тези, които не са мюсюлмани. Вторият вариант е да смениш религията си. И третият е да те убият. В града вече няма християни – може би един на хиляда човека", разказва Уаад.
Той казва, че не е тръгнал към Европа, за да спаси живота си, а заради трите си деца.
"По времето на Саддам Хюсеин нямаше това етническо и религиозно разделение. Нямаше проблеми. Но след Саддам беше обявена война на християните. И те трябваше да избират – или да избягат, или да бъдат убити. След идването на Ислямска държава за страната настъпи тоталната разруха и трагедия", обяснява Уаад.
Със сълзи в очите си спомня как са празнували Рождество Христово в Ирак. "Веселим се, празнуваме заедно. Събираме се. Ходим си на гости по къщите. В Германия имаме хора, с които можем да бъдем заедно, да отбележим празника. Но тук нямаме с кого, тук в центъра", казва Уаад.
Дъщерята на Уаад – 14-годишната Рахда страда за родния Мосул, но гледа с усмивка към новия си живот.
"Когато стигнем до Германия, искам да продължа да уча. Искам да се върна към стария си живот. Искам да стана лекар, защото обичам да помагам на хората", казва Рахда.
В средата на октомври коалиционна армия, съставена от иракски, кюрдски и шиитски бойци, започна кампания за отвоюването на града. Рахда вярва, че войната ще свърши и че те пак ще могат да се върнат у дома.
Уаад обаче не мисли, че Мосул и Ирак някога могат да бъдат същите, докато показва снимки на разрушени християнски храмове в родния му град. „Година след година става все по-зле. Изгориха ни селата, църквите.
Всичко”, казва Уаад.
Избърсва сълзите си и опитва да гледа с оптимизъм към бъдещето си в Германия. Не неговото, а това на семейството му.
"По професия съм заварчик. Мога да работя и като шофьор. С надежда отиваме там. Че ще живеем по-добре. Правя го заради тях. Заради децата ми отиваме в Германия. Искам да имат по-добро бъдеще", казва Уаад.
Харесва България, но не вижда бъдещето си тук.
Вижте репортажа на Bulgaria ON AIR.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.