IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Три комисии дадоха "зелена" светлина на санирането

Обсъжданията не минаха обаче без депутатски скандали

Снимка: БТА, архив

Снимка: БТА, архив

Решението на правителството да отпусне още 1 млрд. лева за саниране на жилищните блокове, строени по индустриален способ, беше одобрено от три парламентарни комисии – енергийната, бюджетната и регионалната.

Обсъжданията не минаха без скандали – в енергийната комисия депутатът от "Атака" Магдалена Ташева поиска точните адреси на обновените сгради, за да направят народните представители проверка на свършените работи, защото се усъмни в статистиката на регионалното министерство, а в бюджетната комисия Георги Търновалийски и Румен Гечев от БСП напуснаха заседанието заради липса на разчети за необходимостта от допълнителните 1 млрд. лева, както и късното внасяна не на проекторешението в Народното събрание.

Припомняме, че в края на ноември програмата за саниране на панелните блокове беше спряна от Министерството на регионалното развитие и благоустройството заради изчерпване на първоначално заложения ресурс от 1 млрд. лева. Дни по-късно кабинетът в оставка реши да дофинансира програмата с 1 млрд. лева за сметка на бюджетния излишък, за да се обезпечи изпълнението на сградите, за които вече има сключени договори, но бюджетът не е достигнал.

Пред депутатите от комисията по бюджет и финанси министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова коментира, че ползите от програмата са много и се усещат от хората, както и от малкия и среден бизнес в сектора на строителството.

В региони като Благоевград и Бургас има и изцяло променени квартали и интересът към програмата се увеличава, посочи тя и прогнозира, че и допълнителните 1 млрд. лева вероятно няма да могат да обхванат желаещите.

Павлова каза, че такъв тип програми трябва да продължат поне 10 години и да се разширят за всички видове жилищни сгради на територията на страната. Така е записано и в стратегическите документи, припомни тя.

Министърът посочи още, че програмата трябва да е дългосрочна и аполитична предвид, че България е държавата с най-ниска енергийна ефективност на сградния фонд в Европейския съюз (ЕС).
 

Продължението четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата