Във Фонда на фондовете има над 1 млрд. лв., които трябва да се завъртят, за да стигнат до бизнеса. Това каза министърът на финансите Владислав Горанов на конференция, организирана от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) по темата за Плана Юнкер и финансовите инструменти.
Той посочи, че в момента четири банки имат сключен договор за кредити към малките и средни предприятия при по-благоприятни условия. Горанов припомни, че Българската банка за развитие (ББР) получи 150 млн. евро заем по Плана Юнкер.
Има засилен интерес на българските предприемачи към портала, който трябва да свърже авторите на проекти с потенциални инвеститори. В него са качени 7 български проекта, стана ясно от думите на финансовия министър.
Той съобщи, че звеното за консултации за българските предприятия ще заработи ефективно в края на март. То ще подкрепи малките и средни предприятия при подготовката на проектите, ще се създаде среда за стартиране на успешни проекти, каза министърът.
Фондът на фондовете е изключително предизвикателно начинание. Европейската комисия (ЕК) се съмняваше в капацитета ни да управляваме самостоятелно средствата за финансови инструменти, коментира Горанов ситуацията около създаването му.
Той допълни, че остава да изградим национален капацитет и финансови инструменти максимално близо до бизнеса.
Социалният министър Зорница Русинова припомни пред участниците във форума, че микрокредити между 5 хил. и 50 хил. лв. ще бъдат отпускани за създаването на микро- и малки предприятия. Ние търсим заетост, коментира тя.
Регионалният министър Лиляна Павлова заяви, че безвъзмездното финансиране трябва да продължи и след 2020 г. успоредно с възможностите, които предоставя финансовият инженеринг.
Подробности за проектите, които ще бъдат финансирани, четете на Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.