В 4 родопски села - Осиково, Момчиловци, Кутела и Виево, се радват на все повече деца. Жените просто няма къде да работят и да станат приемни родители за тях е истинско спасение.
Социалните са доволни, защото хората тук пазят семейните ценности, инциденти почти няма, а нерядко децата, излезли от селата, продължават с години да наричат "мама" и "тати" родопските си приемни родители, разказва пред "24 часа" кметът на село Виево Венко Палчев.
Най-впечатляващ пример за приемно семейство обаче е това на кмета на девинското село Осиково Велин Палигоров.
От 2012 г. досега той и съпругата му Фанка са отгледали общо 5 деца. Сега се грижат за още две. Още когато е била на курс за приемен родител, Фанка посочила, че се наема да гледа едновременно и две деца в нужда, ако няма друга възможност.
Второто дете, което е в дома им, има братче и сестриче, които растат в други семейства в селото.
Велин и Фанка първо гледали единадесетото от 13-те деца на майка от крумовградско село.
"Бащата е неизвестен. Но ако майката беше съгласна, можехме да се грижим за момичето, докато навърши пълнолетие. Но това не зависеше от нас. Съдбата на братчетата и сестричетата ѝ също не е радостна", каза Велин Палигоров.
Двамата с жена си в този период се грижили и за собствените си три деца. В момента най-голямата им дъщеря е омъжена, другата е ученичка в 11-и клас, а синът им е студент. В Осиково приемните родители са осем.
"Има и други желаещи, но по различни причини все още не са вземали деца. Всички са преминали съответните курсове, социалните служби са им правили проверка и сега чакат", казва Палигоров. Той сочи два проблема, с които се е сблъскал през годините. Първият е, че според него приемният родител е професия и би трябвало тези, които се грижат за децата, да са на трудови договори
Съпругата му например работи заради осигуровките, но според него би била по-грижовна, ако няма това допълнително натоварване.
Вторият проблем е, че въпреки записаното в договорите държавата не плаща еднократно по 300 лв. на дете годишно при извънредни нужди. Според него такива са вдигане на цената на тока, аварии, бедствия и т.н.
Службите обаче просто отказвали да приемат подобни декларации.
Според Палигоров причината за наплива към програмите за приемно родителство в Родопите се дължи на голямата безработица.
"Професията приемен родител е шанс за много хора да си осигурят препитание. И шанс за много деца да открият света на семейството", добавя той.
"Безработна съм от 1994 г. През тези 22 години съм работила за кратко по разни програми. Искам да съм приемен родител, но вече не съм здрава и не отговарям на условията", казва Събка Терзиева от смолянското Виево.
В селото в сходна ситуация са 20 души. Тъй като са над 55 г. и не са навършили възраст за пенсия, никой не иска да ги вземе на работа.
Селото с около 350 жители е сред рекордьорите по приемно родителство. Доскоро 9, сега 7 души гледат чужди хлапета. В детската градина има осем деца. Половината от тях са на приемни родители, останалите - на местни.
"Ако ги нямаше, тя по регламент би трябвало да се затвори, тъй като минимумът е 6 деца. Аз лично познавам всички дечица. Много е хубаво да има деца в селото", казва кметът на Виево Венко Палчев.
Дотук над 20 деца са свързали живота си с Виево, без да имат нищо общо със селото, ако нямахме приемни родители, обобщава управникът.
Най-възрастната жена приемен родител във Виево е 58-годишната Севда Делева. Най-младата ѝ колежка - Марияна Кисьова, вече гледа четвърто дете.
Първият приемен родител в Смолянска област - Юлияна Димитрова, е от селото. Тя е гледала общо 4 деца и продължава, но за съжаление, сама, защото съпругът ѝ починал.
В съседното село Момчиловци има 5 приемни семейства.
"75 са приемните семейства в Смолянска област по списък, настанените деца са 66 към момента. Преобладаващо е мнението, че тук са най-качествените приемни родители - хората са добри, отговорни. В Дома за деца, лишени от родителски грижи, в Широка лъка при капацитет от 30 има само 8 деца", казва Петя Пампорова, директор на "Coциaлнo пoдпoмaгaнe" в Смолян.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.