Днес българите празнуват Трифон Зарезан по стар стил. Православните тачат Свети мъченик Трифон, който се е родил около 225 г. в с. Комсада, близо до гр. Апамия, в малоазийската област Фригия, Римската империя.
На Трифоновден се извършва ритуалното зарязване на лозята, което подсеща за приближаването на пролетта и началото на селскостопанската дейност, припомня БГНЕС.
Всеки стопанин, щом пристигне на лозето си, се обръща към слънчевия изгрев и се прекръства три пъти. После отрязва пръчки от три корена и полива мястото с червено вино, светена вода и пепел, запазена от огнището от Бъдни вечер.
Зарязването се придружава от благословии за берекет. Отрязаните свежи пръчки свиват на венчета, които стопаните слагат на калпаците си, през рамо, на бъклицата, а някои ги отнасят вкъщи и ги поставят на домашната икона.
После мъжете се събират на обща трапеза в лозята, придружена от песни и хорá.
На този ден празнуват също градинарите и кръчмарите. Началото на празника трябва да се търси в прочутите Дионисиеви тържества в Древна Гърция.
Според една българска легенда светецът отрязал носа си, когато зарязвал лозето, откъдето идва и името му Трифон Чипия. Малцина знаят, че св. Трифон е покровител и на една друга малка общност - тази на соколарите.
Освен Трифон Зарезан днес е и Денят на влюбените - Свети Валентин.
Въпреки, че има няколко християнски светци с името Валентин, денят най-вероятно е кръстен на свещеник, убит през 270 г. от император Клавдий ІІ.
Легендата разказва, че свещеникът подписал писмото до дъщерята на тъмничаря, в която се влюбил, с израза “от твоя Валентин”.
Според втора теория, празникът може да е продължение на римските чествания на Празника на Луперкалия, в чест на богинята Юнона, на 14 февруари. Тя била богинята на жените и брака и честването се смятало за ритуал за плодовитост. На следващия ден жените пишели любовни писма и ги пускали в урна.
По-късно мъжете си теглели писмо от тази урна и през годината трябвало да открият жената, която им е написала писмото. Обичаят по разменяне на картички и други любовни сувенири започва да се развива в Англия и Франция през 14-ти и 15-ти век и става особено популярен в САЩ през 19-ти и 20-ти век.
През 1477 г. в Англия Марджъри Брюс изпратила писмо на годеника си Джон Пастън от Норфолк, в което се обърнала към него с думите “мой обичан Валентин”.
През 1834 г. в САЩ са произведени първите комерсиални Валентинки. Техен създател е Робърт Елтън. Клаcичеcката емблема на този ден се смятат червените рози, които според легенда са се появили, благoдарение на гръцката богиня на любовта и красотата. Всеки народ отбелязва Денят на Свети Валентин по различен начин.
Британците в Деня на влюбените изпращат любовни послания не само на любимите си хора, на приятели и познати, но и на своите домашни любимци.
Япoнците са още по-оригинални - те са превърнали 14 февpуари в cвoеoбpазен "8 маpт, само че за мъжете". На този ден подаръци се подаряват само на представителите на силния пол. В останалите страни се подаряват традиционните „валентинки”.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.