Днес отбелязваме 134-годишнината от гибелта на Левски. На 19 февруари (6 февруари стар стил) 1873 г. е изпълнена смъртната присъда на Васил Левски. Мястото тогава е било в покрайнините на София, предаде БГНЕС.
Няма личност, която така трайно да е заселена в българското национално съзнание, в историческата памет на българите. На тази дата, независимо от официалното отбелязване, хората идват сами и оставят цвете в памет и почит към Апостола. Преди повече от 20 години един от най-големите изследователи на делото и личността на Васил Левски, покойният историк проф. Николай Генчев написа:
"Съчетал в себе си качествата на мислителя, идеолога и политика, споени от изключително благородство, Левски дава през 70-те години на ХІХ век на България това, което бе и липсвало 5 века. У него народната свяст намира завършена еманация. И днес ние продължаваме да се питаме как е било възможно в българската робска земя да се роди този гений на мисълта и делото".
Васил Левски (Васил Иванов Кунчев) е роден на 18 юли (6 юли стар стил) 1837 г. в Карлово в семейството на Иван Кунчев Иванов и Гина Василева Караиванова. Васил Левски е известен още с прозвищата си "Дякон", "Апостол" - счита се за идеолог и организатор на българската национална революция, основател на Вътрешната революционна организация (ВРО) и на Българския революционен централен комитет (БРЦК).
Той учи във взаимно училище в Карлово. От 1855 г. е послушник при вуйчо си архимандрит Хаджи Василий. На 24 ноември 1858 г. приема монашеството под името Игнатий, а през 1859 г. става дякон. По-късно (1861 г.) обаче под влияние на Георги Раковски, Левски захвърля расото и се посвещава на революционното дело.
През 1862 г. заминава за Сърбия и взема участие в Първата българска легия на Раковски в Белград. Там заради ловкост и храброст получава прозвището Левски. През 1867 г. става знаменосец в четата на Панайот Хитов. В Белград участва във Втората българска легия на Раковски (1867 - 1868).
Левски участва в създаването на БРЦК в Букурещ и заедно с Любен Каравелов застава начело на революционно-демократичното му крило. Напуска Румъния и продължава изграждането на мрежата от революционни комитети в България.
На 22 септември 1872 г. Димитър Общи организира обир на турската поща в Арабаконак, Левски е против, но не успява да наложи идеята си. Левски получава нареждане от БРЦК и Каравелов за вдигане на въстание, но отказва да го изпълни и решава да прибере архивите на ВРО от Ловеч и да се прехвърли в Румъния. На 26 декември 1872 г. е заловен от турската полиция до Къкринското ханче, близо до Ловеч. Съдът го осъжда на смърт чрез обесване.
Тази година през лятото се навършват 170 години от рождението на Апостола, но в паметта на поколения българи остава преди всичко датата на гибелта му като един от най-тъжните и безнадеждни дни в историята. Спомен, съхранен завинаги в музиката на Ботевото стихотворение "Обесването на Васил Левски".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Отбелязваме 134 години от обесването на Левски
На 19 февруари 1873 г. е изпълнена смъртната присъда на Васил Левски; мястото тогава е било в покрайнините на София
19.02.2007 | 09:56 ч. Обновена: 02.01.2025 | 03:25 ч.
Новини
-
Ердоган: Сепаратистките терористи в Сирия са в капан, сега си търсят нови господари
-
Васил Терзиев:Столична община работи и по възстановяване на лифтовете на Витоша
-
Какво ще направи Китай с новооткритата си военна мощ?
-
Кои звезди навършват 50 през 2025 година
-
Страдате ли от „синдрома на бързащата жена“?
-
Софийски колорит: Токачки живеят на улица между кооперации в "Лозенец"
-
Нахлуването на Тръмп в Гренландия ще бъде "най-кратката война в света"
-
Войната в Украйна не може да приключи с руски Крим
-
200 души се събраха през Спешния център в Сливен заради случай на починал човек
-
Къща на БГ семейство е изгоряла при пожарите в Лос Анджелис
-
САЩ не могат да си позволят да подарят лесна победа на Русия в Украйна
-
Войната в Украйна не може да приключи с руски Крим
-
Нахлуването на Тръмп в Гренландия ще бъде "най-кратката война в света"
-
Соня Васи от Калифорния: Слънцето е оранжево, гори, гори, небето гори
-
Украинската армия няма идея накъде да се оттегли след загубата на Курахово
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата