IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

КТ "Подкрепа": Законодателни решения намаляват доходите

Сериозни проблеми се породиха от взети законодателни решения в края на миналата година, които детерминират повишаването на социалното напрежение в обществото

КТ "Подкрепа": Законодателни решения намаляват доходите

Сериозни проблеми се породиха от взети законодателни решения в края на миналата година, които детерминират повишаването на социалното напрежение в обществото.

Като цяло тези проблеми водят пряко и непосредствено до реално намаляване или замразяване на доходите от труд на значителна част от българските работници и служители. Това се посочва в писмо на лидера на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев до министър-председателя Сергей Станишев, предаде БГНЕС.

Това доведе още през първото тримесечие на 2007 г. до сериозно социално недоволство, свидетелство за което са многобройните сигнали в Конфедерацията от нейните структури, особено в контекста на повишените монополни цени на някои основни стоки и услуги, допълва Тренчев.

С параграф 14 от Закона за държавния бюджет от 2007 г. в противоречие с Конституцията между първо и второ четене в Парламента е приета абсурдна теза, че във връзка с повишаването на минималната работна заплата за страната на 180 лв. в бюджетните организации тя ще се прилага там, където е възможно, т.е. се налага принципа, че минималната работна заплата за страната не е задължителна за тези организации. Това поставя служителите в бюджетната сфера в неравностойна позиция спрямо всички работещи в страната, смятат от синдиката.

С промените в Закона за корпоративното подоходно облагане част 4 - Социални плащания, без това да е консултирано със социалните партньори, са включени текстове, които де факто постановяват социалните придобивки на работниците да са само в натура. Това се поражда от обстоятелството, че всички социални плащания, договорени в колективни трудови договори или по друг ред (плащания за лекарства, лечение и др.), вече се акумулират и включват в работните заплати, в следствие на което се повишава данъчната основа и близо 1/3 от тези социални плащания се изземват чрез данък общ доход и осигуровки.

Това води до формално повишаване на трудовия доход и до реално намаляване на разполагаемия доход на работещия, посочват още от "Подкрепа". Въпреки подписаните договорености в т.10 от Пакта за икономическо и социално развитие на Република България до 2009 г. беше предложена за обсъждане в НСТС Наредба за регулиране на средствата за работна заплата в предприятията с над 50% държавно и общинско участие.

Според КТ "Подкрепа" тази Наредба е анахронизъм, нямащ нищо общо с пазарните отношения. Тя е административен диктат, прикриващ фактическата немощ на министрите (принципали) за ефективен подбор на управленските екипи на тези предприятия. Тя е инструмент за оправдание на лошия мениджмънт, с който отговорността се прехвърля върху наемния труд и цената на труда се неглижира като такава и влиза в противоречие с договореностите в Пакта за икономическо и социално развитие се дискриминират работещите в тази сфера от правото им да формират работните си заплати на пазарни принципи, регламентирани с този Пакт.

От 1997 г. чрез тази Наредба големи групи работници и водещи фирми са със замразени заплати поради факта, че провеждат социалните функции на Правителствата, за които държавата не плаща фактическата цена на своите решения. Твърди се, че тези фирми са субсидирани, а всъщност не става въпрос за субсидия, а за цена на социална дейност. Тревожен е фактът, че вместо тази Наредба да отпадне с оттеглянето на МВФ, Министерството на финансите на заседанието на НСТС настоя да се върне на вариант 2006 г., при положение, че чу мотивите и аргументите на социалните партньори за отпадането му.

С чл.40, ал.4 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) осигурителят (работодателят) плаща на осигуреното лице първия ден от временната нетрудоспособност под формата на трудово възнаграждение, което води до увеличение на данъчната и осигурителната тежест практически за всички работещи в страната, както и увеличение на разходите за осигуровки на работодателите.

Тези факти пораждат основателна тревога сред нашите членове и КТ „Подкрепа” установява готовност и намерения на сериозни групи работници и служители, при това от големи и структуроопределящи фирми да излязат на протест и потърсят своите права. Сред тях са “Мини Марица Изток”АД, “Софийски градски транспорт” АД, Български пощи и други. От "Подкрепа" предлагат нарочна среща, на която да се обсъдят и решат поставените въпроси в дух на социално сътрудничество и отговорен диалог, с което да предотвратим сериозни социални вълнения и синдикални акции.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата