IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Държавният департамент на САЩ ни скастри заради случая с Иво Инджев

В България има проблемни области в спазването на човешките права, пише в годишен доклад на Държавния департамент на САЩ

Държавният департамент на САЩ ни скастри заради случая с Иво Инджев

В България има случаи на ограничаване на свободата на словото, на някои ограничения на религиозните свободи и на дискриминация спрямо жените, децата, представителите на малцинствените групи и на хората в неравностойно положение. Това се казва в годишен доклад на Държавния департамент на САЩ за правата на човека, цитиран от БГНЕС.

Дадени са редица конкретни случаи, сред които са уволнението на журналиста Иво Инджев от телевизия bTV и бомбеният атентат срещу журналиста от Нова телевизия Васил Иванов.

Според доклада българското правителство като цяло зачита правата на българските граждани, но в някои области в България има проблеми със спазването на правата на човека.

Сред проблемите, които има в България, са случаите на полицейско насилие, лошите условия в затворите и центровете за задържане, произволните арести и безпомощността.

Трафикът на хора остава сериозен проблем за България, се казва в документа.

Страната остава предимно транзитен пункт и в по-малка степен начална или крайна дестинация, като повечето пострадали са жертва на сексуална експлоатация.

Крайни точки са Гърция, Турция, Чехия, Полша, Македония, Косово, страните от Западна Европа. Най-силно засегнати са жените на възраст между 16 и 24 години. Ефективността на българската съдебна система е затруднена от корупция, липса на проверки и отчетност, отбелязват експертите на дипломатическото ведомство.

Забавянето на делата е често срещано. Условията в българските затвори не отговарят на международните стандарти, а правителството не отделя средства за значителни подобрения, сочи документът.

Условията в някои затвори остават тежки и включват пренаселеност, недостиг на помещения за лична хигиена и други.

Корупцията в държавната администрация също е проблем, посочва Държавният департамент.

Македонската активистка група Илинден, която през 2005 година осъди България в Европейския съд за човешките права, за нарушаване на правото на събрания и мирни демонстрации отново съобщава за проблеми при регистрацията си като политическа партия, се посочва в документа.

Процесът срещу петте български медицински сестри и палестинския лекар, осъдени на смърт в Либия по обвинения в умишлено заразяване с вируса на СПИН на 426 либийски деца, фигурира също в разпространения доклад.

Либийският закон утвърждава презумпцията за невинност и правото на съдебна защита и изисква подсъдимите да бъдат информирани за обвиненията срещу тях. На практика обаче подсъдимите често не са осведомени за обвиненията срещу тях и контактите им са ограничени дори с адвокатите им, сочи документа.

Държавният департамент припомня развоя на СПИН делото и допълва, че произнесените смъртни присъди се основават на самопризнания, които шестимата медици твърдят, че са били изтръгнати от тях с мъчения. Докладът цитира и международни наблюдатели, които с безпокойство отбелязват пропуските в разследването, защото не са взели предвид показанията за мъчения спрямо медиците.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата