IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Жените в България са дискриминирани на работното си място

Днес жените са унижавани от чужди инвеститори и самозабравени български работодатели в сивия сектор по време на работа в многобройните заводи и цехове в страната

Жените в България са дискриминирани на работното си място

Съществува дискриминация спрямо жените на работното място. Това съобщи на семинар на тема "Българската жена в Европейския съюз" председателят на Синдиката на българските учителите Янка Такева, предаде БГНЕС.

Днес жените са унижавани от чужди инвеститори и самозабравени български работодатели в сивия сектор по време на работа в многобройните заводи и цехове в страната, каза от своя страна лидерът на КНСБ Желязко Христов. Той добави, че въпреки съществуващия закон срещу дискриминация на половете, шансовете на жените да си намерят работа по специалността са по-малки от тези на мъжете.

Българската жена по-трудно съчетава професионалния и семеен живот. Тя продължава да бъде изключвана от "новия мъжки свят" на политическия и икономическия живот на страната.

Въпреки, че през последните години у нас са направени редица стъпки за сближаване на българското законодателство с европейското в областта на равенството между половете и недопускането на дискриминация, съществуват редица дисбаланси при наемане на работа, изоставане в заплащането и вертикална и хоризонтална деградация по пол.

Сравнявайки българската ситуация с позициите на жените в Европа, статистиката сочи, че жените в Европа са по-образовани, но по-ниско заплатени и имат по-малко свободно време. По данни на статистиката през четвъртото тримесечие на 2006 година над 1 600 000 жени са в трудоспособна възраст от 15 до 64 год.

Коефициентът на заетост на жените в България е значително по-нисък от този на жените в ЕС. Близо един милион и половина са заетите жени у нас.

Заместник-министърът на труда и социалната политика Димитър Димитров заяви, че ще се въведе програма за заплащане на таксата за детски градини и ясли на социално слабите семейства. Гарантира се 70 на сто от минималната работна заплата и за деца с трайни увреждания.

Бившият социален министър и настоящ депутат от НДСВ Христина Христова от своя страна каза, че ще настоява за приемането на Закон за семейството. Този закон ще се разработва по пет основни точки: осигуряване на условия за съвместяване на работа и семеен живот, отглеждане на качествено поколение, равни права, добро родителство и приемственост на поколенията. Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата