IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Евродепутатът - некорумпиран и с чисто минало

Умни и подготвени хора с чисто минало, които знаят езици и познават структурата и функциите на европейските институции е характеристиката на успешния кандидат за евродепутат, сочи проучване

Евродепутатът - некорумпиран и с чисто минало

Умни и подготвени хора с чисто минало. Хора, които знаят езици и познават структурата и функциите на европейските институции. Това е най-кратката характеристика на успешните кандидатури според общественото мнение в навечерието на изборите за евродепутати, сочат резултатите от проучване на НЦИОМ.

Най-важното изискване на избирателя към българските кандидати за евродепутати е да не са корумпирани. Според 96% от интервюираните това е много важно условие.

Аналогично е и второто изискване на хората – кандидатите да не са замесени в скандали и връзки с престъпни групировки. Това е изискване на 92%. Също толкова важно е кандидатите да имат и конкретни лични качества – да са интелигентни (според 92%) и да имат добри идеи за бъдещето на България (92%).

Други основни изисквания са кандидатите да знаят чужди езици (посочвано от 89%), както и да се ползват с добро име в страната (посочвано от 89%). На този фон сравнително по-малка тежест имат изискванията за възрастта (да са млади) или пък кандидатът да е бил евронаблюдател или евродепутат досега.

Хората оценяват труда на нашите евронаблюдатели и евродепутати до момента, но не съществуват обществени очаквания именно те отново да представляват България в Европейския парламент. Изискването кандидатите за евродепутати да не са свързани с бившата Държавна сигурност е много важно според две трети от българите, като на това особено много държат привържениците на ГЕРБ и на НДСВ.

Списъкът от изисквания включва също професионализъм (80%), представителен външен вид (62%), и управленски опит (71%). Да си известна личност (както в страната, така и в чужбина) все по-малко е решаващо условие да си сред успешните кандидатури. Именно на тези избори хората са склонни да се огледат за нови лица и да ги приемат, ако отговарят на изискванията им за морал и компетентност.

От друга страна обаче, изискването кандидатът да има облика на народен трибун (да говори добре и да е близко до обикновените хора) подсказва, че популизмът ще бъде печеливша карта и в тази предизборна кампания. Да си учен или юрист се възприема като предимство при кандидатиране за евродепутат у нас съответно от 63% и 61% от българите.

Това са професиите, които с най-голям консенсус се възприемат като подходящи. Професията "журналист" също носи предимства на кандидатите, според 46%. Като недостатък на кандидатите най-често се посочва те да са били висши полицаи, лидери или членове на ръководствата на политически партии.

Може би най-важният въпрос, предшестващ предизборните кампании на българските евродепутати, е свързан с обществените представи за приоритетите, които трябва да отстояват в Европейския парламент. Две трети от българите вече имат представа какви да бъдат съдържателните приоритети в работата на нашите евродепутати. Тези изисквания покриват целия спектър на социално-икономическия живот. Отстояването на националните интереси (включително националната сигурност и националната идентичност) е първостепенна задача на евродепутатите, смятат интервюираните.

В обществените представи доминира и очакването евродепутатите ни да поемат ангажимента да работят за икономическия просперитет на страната. Конкретната тема, по която обществото очаква диалог с Европа от бъдещите български евродепутати, е свързана с ядрената енергетика и възможностите за експлоатация на трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй".

Списъкът с приоритетите е много дълъг, но и твърде важен за изграждане на успешни кампании и послания към избирателите. В обществените представи няма конкретен образ на идеалния български евродепутат. 55% от всички българи не се наемат да посочат имена на хора, подходящи за евродепутати, сред българските политици и общественици. Други 16% твърдят, че няма подходящи имена сред нашия елит.

Сред предпочитаните попаднаха: Бойко Борисов, Петър Стоянов, Меглена Кунева, Волен Сидеров, Антония Първанова, Надежда Михайлова, Татяна Дончева и др. Общо посочените имена са 101. Сред тях има политици, журналисти, кметове, ръководители на държавни агенции, лица от шоу-бизнеса, спортисти, културни дейци, политолози и синдикалисти. Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата