Родните хотелиери пропищяха от липсата на персонал, но се оказа се, че само украинците са най-заинтересовани да работят у нас през летния туристически сезон.
Само преди седмица вицепремиерът Валери Симеонов обяви, че правителството облекчава режима за наемането на работници от трети страни за летния сезон, защото нямало хора за работа.
По думите му за сезона в туризма били необходими над 25 хил. души. За тях ще се издава временна регистрация до 90 дни.
Тогава тойй коментира, че тези чуждестранни работници няма кого да изместят у нас, а девизът за настоящия туристически сезон бил: "Назначавайте всичко, което мърда".
В същото време пък най-търсените чужди кадри са инженерите и техниците.
От началото на година до момента 992 чужденци от трети страни са получили разрешения за сезонна работа до 90 дни по подадени декларации от 137 работодатели.
От тях 871 идват от Украйна, едва 49 от Молдова и само двама са от Македония. Това става ясно от писмен отговор на социалния министър Бисер Петков на въпрос на депутат от БСП.
Освен разрешения за временна заетост, Агенцията по заетостта е издала през година отделно още 228. Те са за достъп до трудовия пазар на граждани от трети страни. Чужденците идват от 36 държави.
Най-много от тях са сърби - 46. Те работят у нас като инженерно-технически персонал, спортисти и консултанти.
На следващо място се нареждат украинците, които са 37. Голяма част от тях също са инженерно-технически персонал, спортисти и артисти.
30 са чуждите работници от Русия. Те пък са само инженерно-технически персонал и спортисти.
От Тунис са дошли 13 души – също инженери и техници.
11 са македонците – и те инженери, средно-технически персонал и консултанти.
Висококвалифицираните специалисти са 67 от 11 страни – Украйна, Русия и Китай като 55 от тях са наети във фирми, работещи в сферата на информационните и комуникационните технологии.
За същия период на миналата година достъп до трудовия пазар у нас са получили 226 чужденци от 39 страни.
Най-много са дошлите от САЩ – 40. Основно те работят като преподаватели в университети и училища.
На следващо място са сърбите – 33, те са инженери, техници.
От Турция на работа у нас са дошли – 23-ма техници.
Руснаците са 16 и са инженери, канадците са 15 - само преподаватели.
От Тунис и Украйна получилите разрешение за работа у нас също са инженери и техници.
Бисер Петков уточнява, че няма разбивка по сектори кой каква заплата получава.
Средната заплата, която получават чужденците на нашия трудов пазар, е съобразена със средната на страната. Съгласно данните на НСИ за първите три месеца на година те са получавали не по-малко от 1006 лв., което е средната за първите три месеца на година, обяснява министърът.
Тези специалисти, които са наети у нас във високотехнологичните компании, взимат поне 1,5 пъти повече от средното за страната, т.е. над 1509 лева.
Заплатата на IT специалист е поне два пъти над средната заплата или най-малко 2012 лева.