IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

DW: Все още България носи следите на комунистическото си минало

България сега определя новата източна граница на ЕС, пишат Хартмут Люнинг и Александър Андреев в анализ, публикуван на страницата на DW

DW: Все още България носи следите на комунистическото си минало

България сега определя новата източна граница на ЕС. Въпреки че страната още носи следите на комунистическото си минало, има и признаци, че тя се придвижва към европейските стандарти. Това се казва в анализ на Хартмут Люнинг и Александър Андреев, публикуван на страницата на DW.

На новото международно летище в София пътниците са посрещани от надписи, които ги приветстват с добре дошли в "новата страна-член на ЕС - България", а на паспортния контрол има ново разделение - едно за граждани на ЕС и друго за страни извън ЕС.

Пред терминала лъскави нови таксита очакват пътниците, за да ги откарат до града. Веднага до таксиметъра е поставен стикер, който съобщава на клиентите, че пътуването ще им струва 2 лв на километър - около 1 евро.

Много от такситата в столицата София също така са нови, но пътуването с тях е 75% по-евтино от това с такси на международния терминал. Разликата в цената е напълно законна, но предизвиква въпроса, защо евтините таксита не са успели да стигнат до аерогарата? Причината едва ли е, че таксиметровите шофьори се губят в големия град - нали пътищата на София сега са вече маркирани по всички изисквания и стандарти на Европа?

През последните години имаше големи заглавия за бивши комунистически функционери и офицери от тайните служби, успели да приватизират по свой творчески начин държавна собственост и да отговорят на предизвикателствата на пазарната икономика с куфари, натъпкани със злато и пари, се казва в анализа на DW.

Според Димитър Луджев, който беше вицепремиер на България в първото некомунистическо правителство, тайните служби са изиграли ключова роля в този процес. Хората, работещи в 300 базирани в чужбина български фирми са събирали информация и са провеждали икономически шпионаж, докато вътрешните служби са контролирали каналите за трафик и нелегален трансфер на луксозни стоки. Много наблюдатели казват, че това е раждането на организираната престъпност в България. След падането на комунизма през 1989 година тези, които работиха за тайните служби използваха знанията си, за да останат в бизнеса, но този път в частната "сива" икономика.

Българската граница със Сърбия, която не е член на ЕС, е на 60 км от столицата София. Но сега няма много трафик към западния съсед на България по пътя, който беше използван активно в миналото като част от пътната мрежа, водеща от Турция през София до Белград и Будапеща и после до Западна Европа. Няколко камиона и автобуса чакат на граничния пункт Калотина с турски, български и германски номера. Всичко изглежда работи ефикасно и гладко - полицаите и митничарите са учтиви и приятелски настроени и нямат нищо против да наблюдаваме работата им.

На границата също има нови надписи: "Тук не се плаща, граничен контрол". Това означава само едно - тук няма място за подкупи. Вече няма място, както обяснява гордо офицер на границата. Но дори, ако подкупите вече не съществуват на Калотина, според един шофьор на автобус в други части на източна Европа нещата не стоят точно така. "В Сърбия чакат да им дадеш пет евро, освен ако не искаш да чакаш два или три часа," казва той. "Същото е в Унгария, ако не искаш да претърсят целия ти багаж."

Новата източна граница на Европа е дълга и се вие от Калотина на юг до река Струмица, където се среща с гръцката и македонската граници. Тук, в близост до границата лежи Благоевград - по-рано известен като град на контрабандистите, а днес - столица на гангстерите в България, се казва в анализа на DW.

Петър Иванов от благоевградска радиостанция се шегува, че никъде другаде в Европа няма толкова много лимузини. Той смята, че причината за популярността на Благоевград сред престъпните синдикати е близостта му до три граници. Иванов е сега бизнесмен, но по-рано е работил за българските тайни служби.

Той твърди, че бившите агенти на тайните служби нямат нищо общо с българската мафия. "Това е пропаганда," казва Иванов. "Това е пропаганда на десните."

Бившият му колега от секретните служби Цветко Цветков обаче не е съгласен. "Има ясна връзка между мафията и бившите тайни служби и бившия режим," казва Цветков.

Цветков, който в годините на комунизма е следял интелектуалците, се опитва от години да хвърли светлина върху връзките на българските секретни служби и подземния престъпен свят.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата