Чашата на язовир "Цанков камък" не е спукана и няма опасност за хората, съобщи министърът на енергетиката Теменужка Петкова на пресконференция.
Енергийният министър допълни, че в момента се извършва непланиран ремонт на геомембраната на язовира и планов, свързан с коритото на река Гащня.
Петкова обяви, че около 200 млн. лева са платени, като е заобиколен Законът за обществените поръчки. По думите ѝ през 2005 г. са извършени допълнителни разходи за изместване на пътя Девин-Михалково.
Договорената цена за тези дейности е 41 млн. евро, но проверка е установила, че има нарушение на законодателството относно обществените поръчки, обясни Петкова. "Прокуратурата ще каже кои са отговорните лица. В докладите ясно са посочени периоди, лица и действия", заяви министърът.
Според Петкова и в момента НЕК продължава да плаща заема за „Цанков камък“ към няколко банки. "Дружеството инвестира около половин млрд. лв. собствен ресурс, целият негатив от този проект се поема именно от НЕК", каза Петкова.
Министърът заяви, че най-важният приоритет в сектора е гарантирането на енергийната сигурност на страната. По думите й това ще се осъществи с продължаване на проучванията дълбоко в Черно море, като в изключително напреднала фаза са проучванията в блок Хан Аспарух, а скоро се очаква да бъде даден старт и на втори проучвателен сондаж.
Министърът на енергетиката заяви още, че трябва да бъдат изградени междусистемните връзки на България със съседните страни - интерконекторите с Гърция, Сърбия, Турция и построената вече връзка с Румъния. "Изграждането на тази инфраструктура ще даде възможност да се реализира и концепцията на газоразпределителен център на територията на България", каза Теменужка Петкова.
Тя уточни, че до края на месеца ще бъде даден старт на обществената поръчка за избор на изпълнител, който да направи предпроектно проучване за този център, предаде БТА.
Запазването на ядрената енергетика в страната и намирането на решения, свързани с проекта АЕЦ "Белене" също е залегнало в програмата на енергийното министерство. Затова, по думите на Петкова, трябва да имаме ясна визия по отношение на това как да се използва оборудването за АЕЦ "Белене".
Тя припомни, че вече има сключен договор с Българската академия на науките, откъдето трябва да направят анализ за целесъобразното предназначение на това оборудване. Втората част от анализа на учените е свързана с основните посоки на енергийната стратегия на България до 2030 г. с хоризонт до 2050 г. Освен това трябва да се удължи животът и мощностите на пети и шести блок на АЕЦ "Козлодуй".
Според Петкова сектор "Енергетика" е финансово стабилен.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.