Майките с малки деца да се връщат на работа, а не да си седят вкъщи и да губят от квалификацията си.
Това е новият приоритет на държавната политика в областта на заетостта, стана ясно през миналата седмица, когато бяха представени приоритетите на социалното министерство за управленския мандат до 2021 г., пише "24 часа".
Още от 1 септември се планира да стартира процедура за осигуряване на гледачки за семейства, в които децата не са били приети в детска градина или ясла.
Държавата ще плаща на гледачките една минимална заплата, а те ще се подбират сред регистрираните безработни жени.
Платената от държавата детегледачка засега ще бъде осигурена за 18 месеца, стана ясно от приоритетите на социалното министерство.
Плановете на министерството са да успее да осигури детегледачка на 2000 семейства, така че майките да могат да се върнат на работа.
Детегледачите трябва да са безработни, но изборът на конкретен човек ще е в ръцете на родителите.
Програмата ще се изпълнява от Агенцията по заетостта и ще има общ бюджет 20 млн. лв.
Подобна схема “Отново на работа” съществуваше и в предишния програмен период, като имаше възможност семейството да наеме близък - баба или дядо, стига да е безработен. Програмата обаче често беше блокирана поради липса на подходящи детегледачи.
Осигуряването на детегледачка трябва да се съчетае с друга мярка, която работи от 1 юни 2017 г. Тогава влязоха в сила промени в изплащането на майчинските. Според тях майка, която се върне на работа, преди детето ѝ да навърши една годинка, продължава да получава половината от полагащото ѝ се обезщетение за майчинство от Националния осигурителен институт. Така реално майките, които се връщат на работа, получават една заплата от работодателя си и още половин от НОИ.
Според данните, съобщени от социалния министър Бисер Петков, от 1 юни до август на работа по тази мярка са се върнали 275 майки на бебета.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.