70 на сто от обажданията в Спешната помощ са фалшиви или не са спешни. Това показва справка на столичния център. Загубите за тези повиквания достигат до 16 милиона лева само за тази година. Информация за санкционирани няма.
Всеки ден ден диспечерите в Спешна помощ получават десетки обаждания за зъбобол, температура, колики в стомаха или високо кръвно.
Линейките отиват на всички адреси. Имало случаи, в които медицински екипи са ходили на запушена канализация и на котка избягала в съседния двор. Някои викали линейка, за да им донесе необходимите лекарства, защото аптеката е на 200 метра и не е необходимо да излизат вечер.
Едно напразно разкарване на линейка струва 250 лева. Или за дежурствата са изразходени близо 57 хиляди лева ненужно. От началото на годината до сега сметката набъбва на близо 16 милиона лева - пари на данъкоплатците, пресмята bTV.
Законът предивижда санкции от 300 до 2000 лв. за подалите фалшив сигнал или такъв, който не е спешен. По света санкциите за фалшиви сигнали могат да стигнат до 10 000 долара.
От здравното министерство и от МВР не отговориха на въпроса, дали има санкционирани за фалшиви сигнали към спешната помощ. От столичния център заявиха, че и двете институции не са им искали справка за такива сигнали.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.