Жителите на родопското село Драгиново се съгласиха да разкрият каква е подготовката и как протича една сватба в техния край пред екип на "Ройтерс".
Връзката с журналистите направил Пламен Цанков, хореограф на ансамбъла за автентичен фолклор към Народно читалище "Методи Драгинов" в селото, който единствен се занимава с традиционното облепване на лицето на булката с фолио и мъниста.
Дълго местните хора не били съгласни да покажат обичаите си за този знаменателен ден, но всичко се променило със съгласието на 30-годишната булка Джемиле Лилова.
Сватбата в Драгиново е автентичен ритуал и за нея се кани цялото село, церемонията продължава няколко дни, разказва "Монитор". Джемиле и съпругът й се венчали в четвъртък в джамията.
В петък пък Пламен рисувал и лепил лицето на булката. Това е стар обичай, който се нарича още "тельосване". В миналото се правел от жените, а сега в селото го прави само Пламен. Булките се лепят с варак и мъниста.
Според обичая в Драгиново всички гости трябва да разгледат чеиза на булката, готвен от нея години наред. Той се извозва с камион до къщата, където младоженците ще живеят занапред, и се излага в отделна стая. Задължително трябва да е от пода до тавана на стаята. Чеизът включва плетени и везани чорапи, възглавници, кърпи, покривки, терлици, завивки, торби.
Сватбената трапеза включва халва и кешкек, приготвен от едро смляна царевица и месо, по стара рецепта. Жените се обличат в пъстри одежди, изработени ръчно от тях самите, и включват цветни забрадки, плетени високи чорапи с бродерия и втъкани сребърни и златни нишки, престилки, тъкани на стан.