Кроасан за закуска и чипс за вечеря? Детето няма как да е здраво
Прекомерната употреба на алкохол, тютюнопушенето от ранна възраст и затлъстяването са едни от големите проблеми пред децата в България и връстниците им в Югоизточна Европа. Това обявиха ръководителят на Секретариата на Здравната мрежа за региона д-р Мира Драшич и главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.
Двамата участваха в 39-та Регионална среща на Здравната мрежа на страните от региона, посветена на тема "Промоция на здравето сред децата и младите хора в Югоизточна Европа".
Децата тук са обездвижени, прекарват много малко време навън и се хранят некачествено, смятат двамата експерти.
За България данните са, че почти 30 процента от децата в ученическа възраст са затлъстели, каза д-р Ангел Кунчев, цитиран от БТА. Той обясни, че всички тези рискови фактори довеждат в по-късна възраст до високо ниво на сърдечносъдови болести, първо място по заболеваемост и смъртност от инфаркти и инсулти в Европа, както и до високо ниво на ракови заболявания.
Лекарите смятат, че трябва да се инвестира не само в болници и нова апаратура, но и в предотвратяване на болести.
Драшич и Кунчев се обединиха зад идеята, че трябва да се въведе задължителен предмет в училище за здравословния начин на живот. Кунчев припомни, че здравното министерство от години настоява за това, но едва сегашният екип на образователното ведомство е склонен да обсъжда идеята.
Такъв предмет вече има в началното образование в Черна гора, но той все още е свободноизбираем, обясни Драшич.
Ако мерките срещу тютюнопушенето, нездравословното хранене и обездвижването, започнат да работят сега, то резултатите ще са видими едва след 10-15 години и поради тази причина те вече са неотложни, смята д-р Кунчев.
Той припомни, че стъпки в правилната посока са предложенията за промени в Закона за здравето, които включват наргилетата в забранителния списък, както и затягането на контрола върху тютюнопушенето чрез включване на общинска полиция, агенцията по храните и евентуално ГИТ.
Има и промяна в нагласите на производителите, които след дълги години борба вече са склонни да намалят количеството на сол, захар и мазнини в храните, каза здравният инспектор.
Д-р Кунчев обясни, че в сезона, в който почват респираторните заболявания, както и гриповете, най-важно е здравословното и балансирано хранене. Той обясни, че при наличието на многообразие на плодове и зеленчуци през всички сезони, най-добрата защита от вируси, е качественото хранене, а не имуностимулантите и добавките.
Ако детето обаче закусва с кроасани и вечеря с чипс и кола, няма как да се очаква да бъде здраво, допълни той.
Попитан имат ли все пак децата от региона някакви предимства в сравнение с връстниците им от Западна Европа, д-р Кунчев не се сети за такива по отношение на здравния им статус, но се пошегува, че са по-интелигентни.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.