В доклада организацията отбелязва слаб напредък в защитата от изтезания в затвори и полицейски арести.
"Въпреки това Законът за МВР продължава да е в несъответствие с международните стандарти, като предоставя широки правомощия на полицейските служители да използват огнестрелно оръжие и физическо насилие срещу хора", коментира Кънев.
Сред най-драстичните случаи на нарушение на човешките права от БХК посочиха продължаващата практика на намеса на политически партии в делата на двете най-големи вероизповедания в България.
Емил Коен припомни случая от юли 2004 г, когато при акция на служители на полицията и прокуратурата свещеници на "алтернативния синод" на Българската църква бяха изгонени от храмовете им.
Коен отбеляза, че политическите сили продължават да се намесват и в делата на мюсюлманското вероизповедание и посочи като пример вчерашната конференция за избор на главен мюфтия.
От БХК отбелязаха слаб прогрес по отношение защитата от дискриминация с влизането в сила на новия Закон за защита срещу дискриминация и с първите дела, по които български съдилища осъдиха фирми за етническа дискриминация на роми.
Лора Паркър от английската организация "Спасете децата" коментира, че българското правителство манипулира статистиката за децата, настанени в държавни институции. По думите й настаняването на деца в помощни училища е скрита форма на дискриминация, тъй като около 70 процента от децата в тях са от ромски произход.
"Те са били настанени в тези домове, без реална оценка на възможностите им", заяви Паркър.
В сферата на свободата на изразяване крачка назад са наказателните дела срещу журналистите от BBC и румънския гражданин Джордже Бухнич, допълниха от БХК.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.