Трябва да решаваме не само проблемите със социалния статус, със заплащането на хората, заети в духовната сфера, но да се опитваме да намираме нови модерни решения на условията, в които работят.
Това заяви президентът Георги Първанов, който участва в тържествата по повод Деня на славянската писменост и българската култура.
24 май е празник, който не ни отделя от Европа, а напротив - приобщава ни убедително и дава нашия щрих в образа на Европа, коментира Първанов. Това, че страната ни има празник на духовността, е израз на самочувствие и на разбирането, че духовността е в основата и на държавността, посочи той.
Според Първанов днешният българин е духовен. Българите днес четат много повече, интересуват се от други културни събития. Театрите са пълни с хора, което е израз на едно завръщане, реабилитиране на духовността, подчерта държавният глава.
Свято е делото на равноапостолите Кирил и Методий, сътворили азбуката с буквите български. Епохалният им труд ги обезсмърти и ги въздигна до високото признание съпокровители на Европа. Това заяви министърът на културата Стефан Данаилов в словото си на официалната церемония пред паметника на светите братя Кирил и Методий пред Народната библиотека.
Вече 12 века българският народ след съдбовната 863 г. слави имената на двамата велики братя, чиято епохална мисия за славянството изобщо превръща българите в нация, намираща своята идентичност във великото свещено слово, подчерта Данаилов.
България е зачената с пробуждането на училището през Възраждането, допълни той. Казват, че най-важната задача на цивилизацията е да научи човека да мисли. Именно културата и науката са най-добрите посланици на нашето съвремие. Продължаваме да творим съвременната национална история на кирилица. На този ден постигаме най-широкото си народностно единение. Където и да се намира по света на 24 май всеки българин чувства със сърцето си училищния химн: "Върви, народе възродени", каза Стефан Данаилов.
Гост на честването на 24 май у нас е еврокомисарят по многоезичието Леонард Орбан. В словото си Орбан посочи, че с присъединяването на България към ЕС Съюзът е приел не само нов член, но и нова азбука.Кирилицата и българският език допринасят за културното многообразие, което прави ЕС уникален, допълни той. На церемонията присъстваха президентът Георги Първанов, министърът на образованието Даниел Вълчев, столичният кмет Бойко Борисов.
Първокласничката Мария Панайотова от столичното 20 ОУ изпълни стихотворението "Аз съм българче" на Иван Вазов.
По-рано празничното шествие за 24 май - Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост, тръгна от НДК и завърши пред Народната библиотека.
Начело вървяха президентът Георги Първанов, министрите на образованието и науката и на културата Даниел Вълчев и Стефан Данаилов.
Шествието се предвождаше от мажоретни състави и духови оркестри, възпитаници на Софийската духовна семинария носеха две икони на Светите братя Кирил и Методий.
На връх Деня на българската просвета варненските учители предприеха символични протестни действия по време на празничния парад.
Учители от 17 училища и две детски градини изразиха недоволство от ниските си заплати, като носеха баджове с надпис “Искаме достойно заплащане”.
Директорката на училище “Св. Св. Кирил и Методий” Сияна Филипова съобщи, че преди старта на шествието представител на общинска Дирекция “Образование” е забелязал баджовете на учителите. Той е заявил на Филипова, че 24 май не е най-подходящата дата за изразяване на недоволство.
“Комунизмът свърши, живеем в демокрация и никой няма право да манипулира колектива ми”, каза директорката, силно възмутена от думите на общинския служител.
Баджът на Филипова беше с надпис “Искам достойно заплащане за моите учители и служители”. Стана ясно, че утре учителите, съвместно със синдикалните организации КНСБ и “Подкрепа”, ще обсъдят следващите стачни действия.
В символичния протест се включиха и шофьори на автобуси във Варна. Те караха със запалени фарове и носеха табелки с надпис “На учителя с любов”.
В Русе след общоградското тържество на училищата за Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост на площад "Свобода" веднага започна улично протестно шествие на учители.
Основното недоволство на преподавателите е насочено срещу въвеждането на диференцираното заплащане преди увеличението на заплатите в системата на образованието, казаха организаторите на протеста от учителския синдикат към КТ "Подкрепа".
Искаме първо да е увеличението на заплатите и тогава да се въведе механизмът за диференцирано заплащане, но с ясни критерии, заявиха учители.
Родители и техните деца със специфични нужди се събраха на днешния празник на мълчалив протест в Добрич.
Сдружението "Свети Мина" разпространи открито писмо до президента, председателя на Народното събрание и министъра на образованието и науката с призив в страната да бъде изградена достъпна архитектурна среда за учениците със специфични нужди. Майки и бащи издигнаха лозунга "Чиновнико, влез в час!".
Ежедневието на децата в инвалидни колички е унизително, защото родителите им трябва да ги носят на ръце до класните стаи, заяви председателката на сдружението Красимира Обретенова.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.