Премиерът Бойко Борисов е разговарял по телефона с чешкия си колега Андрей Бабиш за сделката за ЧЕЗ.
Борисов е изразил загриженост от намеренията на дружеството, в което чешката държава притежава 63%, да продаде активите си на компания, която не се е доказала на пазара, съобщиха от правителствената информационна служба.
Борисов посочил, че ЧЕЗ България е част от системата за национална сигурност на страната и сделката, извършена без необходимата прозрачност, предизвиква основателна тревога.
Той е поискал на компетентните български органи да бъде предоставена информацията, с която чешкото правителство разполага по сделката за продажбата на бизнеса на ЧЕЗ Груп в България.
Премиерът Бабиш е заявил, че е информиран от Надзорния съвет на дружеството, че продажбата е напълно законосъобразна и не представлява риск за никоя от страните.
Извършени са проверки на купувача и по отношение на способността му да управлява електроенергийното дружество в България, и по отношение на произхода на средствата за заплащане на активите, които са показали, че не съществуват проблеми за осъществяване на сделката, съобщават от МС.
Министър-председателят на Чехия е изразил готовност да предостави на българските власти материалите с резултатите от проверките.
Борисов пък е съобщил, че вече е възложил на ДАНС и на НАП проверки на купувача и на обстоятелствата около сделката и е поискал съдействието на КФН и КЕВР по случая.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.