“Висшето образование: качество и на каква цена?” бе темата на дискусията, организирана от РФИ - България в клуб “Мотто”.
В дискусията участваха Мирослав Мурджов и Татяна Калканова от парламентарната комисия по образование, Пепка Бояджиева от Института по социология, Георги Ангелов от Института “Отворено общество”, Боян Захариев от Студентския съвет на Факултета по журналистика на Софийския университет, ректорът на Медицинския университет проф. Овчаров, преподаватели, студенти, журналисти.
Предстои да бъде направена стъпка за създаване на условия за истинска конкуренция в областта на висшето ни образование, заяви депутатката Татяна Калканова. Тя допълни, че бъдещата стратегия за висшето образование в България трябва да очертае нов начин на финансиране, който да подпомогне избора на студентите.
Татяна Калканова съобщи още, че по време на срещата на министрите на образованието на страните-членки на ЕС в Лондон е отправена препоръка към България да включи външни експерти, които да оценяват учебния процес в българските университети.
Нейният колега от парламентарната комисия по образование Мирослав Мурджов застъпи тезата, че е грешка от страна на МОН да не предлага цялостна стратегия за висшето образование. Според него едва след като има ясна стратегия би могло да бъдат предлагани конкретни стъпки и промени. Всяка стъпка за стратегия обаче би била неуспешна, ако не се реши въпросът със студентското кредитиране.
Пепка Бояджиева съобщи, че в обширния доклад, приет на съвещанието на министрите на образованието в Лондон, оценката за българското висше образование е била много добра.
Нуждата от привличане на чужди университети, които да отварят факултети у нас, лансира като идея Георги Ангелов от “Отворено общество”. Той повдигна въпроса за конкуренцията при сегашната ситуация, в която правителството определя в кой университет колко студенти ще учат.
Ректорът на Медицинския университет проф. Овчаров репликира, че представляваният от него университет не може да обучи повече лекари, отколкото има нужда страната. Според него след като студентите от страните –членки на ЕС няма да заплащат досегашните суми за своето обучение у нас, това ще доведе до известна липса на приходи за университетите. Парите, които получа Медицинския университет, се използват за закупуване на апаратура за повишаване на качеството на самото обучение, подчерта проф. Овчаров.
Той заяви още, че нивото, на което се обучават българските студенти по медицина, е на средноевропейско ниво.
Основният проблем, който стои пред самите студенти, е липса на мотивация и от двете страни, изрази становището на студентите Боян Захариев. Според него няма еднакви критерии и това обърква студентите.
Доц. Орлин Спасов от Факултета по журналистика на Софийския университет обобщи, че това, което отличава българските университети от западноевропейските, е отсъствието на качествени критерии.
Драстична промяна в стратегията за висшето образование на правителствено ниво, насърчаване на автономията на университетите и радикално сътрудничество с чужди университети са трите неотложни мерки, които трябва да се предприемат, предложи доц. Спасов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.