Най-много стрес и тормоз на работното място има сред учителите, след тях са медицинските специалисти и журналистите. Данните съобщи председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева по време на конференция по темата.
Според синдикалистите необходимо е създаване на Закон за насилието на работното място.
6 милиона жени по света търпят насилие на работното място, това е световен, а не само български проблем, съобщи Янка Такева.
Според нея насилието на работното място е най-разпространено във феминизираните сектори.
По думите на Такева в тези сфери има насилие, дискриминация, по-ниско заплащане и оттам - по-нисък социален статус в сравнение с професиите, в които има по-балансирано представителство на половете.
Тя смята, че проблемът е както на световно ниво, така и в България, където търпимостта към насилието е поколенчески проблем и има много силни стереотипи, с които трябва да се борим от ранна детска възраст.
Според европейско проучване 40% от работодателите са обезпокоени от насилието и тормоза на работното място, обяви директорът на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ Любен Томев.
"Но само 25% от тях са въвели мерки за борба с проблема. А в много страни от С този дял не надвашава10%", заяви той.
Вицепрезидентът на КНСБ Пламен Нанков потърси корените на насилието в България и в дълбокото чувство на несправедливост, което изпитва всеки българин.
Според заместник социалния министър Росица Димитрова никакви обичаи и традиции не могат да оправдаят насилието на работното място и трябва да се създаде обществена нетърпимост към проблема.
Министерството работи в партньорство с АСП по проект "Заедно срещу насилието", финансиран по ОП "РЧР", по който ще се разработят законодателни предложения за борба с насилието, ще се подобрят и компетенциите на хората, работещи с жертви на насилие.