Името Северна Македония, договорено от премиерите на Гърция и Македония Ципрас и Заев тази седмица, предизвика остри спорове и в Атина, и в Скопие.
Недоволството на опозицията в Гърция доведе до дебати по вот на недоверие и нови протести. А в Скопие президентът на страната Георге Иванов прекрати набързо срещата си по темата с премиера Заев и външния министър Никола Димитров.
На следващия ден по време на посещение в София на Георге Иванов бяха отказани планираните срещи с българския премиер Бойко Борисов и външния ни министър Екатерина Захариева.
За дипломатическите знаци, които даде този ход, за името на страната и за това трябва ли всъщност преговорите за членство на Република Македония в ЕС да бъдат обвързани с гаранциите, че няма да се предявяват териториални претенции нито към страната ни, нито към историята ни - коментар в предаването "Брюксел 1" по Bulgaria ON AIR на депутатите Петър Витанов от БСП и Александър Сиди от ВМРО.
Ще остане ли името Северна Македония при тази вълна от недоволство и добро ли е това за България?
"Важното за нас е да няма териториални претенции. Трябва да се спазва Договорът за добросъседство, който сключихме с Македония. Това е нашият гарант. България не е страна в този спор. Той е между Македония и Гърция", коментира Александър Сиди.
Новото име обаче съдържа в себе си териториално определение. Какви са гаранциите, че няма да има претенции към страната ни?
"Трябва да се подпише нарочна декларация, с която може да се даде гаранция", според депутата от БСП Петър Витанов.
Какви са опасенията и крие ли се реална опасност за България? Отговорите в събота, 17:30 ч. в предаването "Брюксел 1".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.