Световната здравна организация тревожно алармира от няколко дни за големия проблем с пристрастяването към компютрите и мобилните устройства. Хората, в това число и децата, прекарват часове пред телефоните си.
Съвсем официално пък манията по видеоигрите е обявена за психично заболяване. Специалистите са категорични, че освен това игрите правят подрастващите по-агресивни. Експертите обясняват, че често много насилствени игри водят до агресивно поведение. Колко опасно е да стоим с часове пред компютъра - в предаването "Директно" по Bulgaria On Air коментират детският психолог Анет Маринова, Георги Билюков, председател на Националния браншови синдикат "Информационни и комуникационни технологии" и Цветомир Митев, специалист “Сървъри и инструменти”.
Припознава ли човечеството проблема с пристрастяването към видеоигрите и трябва ли да се тревожим за хората, които прекарват часове пред екрана на компютъра? Как рефлектира това върху поведението?
"Ефектите се свеждат до забавяне развитието на децата, защото възрастният е изключен като посредник. Днешното поколение израства с технологиите. Трябва много внимателно да се прецени кога видеоигрите заемат една важна и основна част от живота на детето и кога започват да предизвикват изоставяне в други аспекти от всекидневието му.", коментира в предаването детския психолог Анет Маринова.
Ако може, обаче, да се вземат мерки при ранното развитие на децата, при възрастните проблемът е все по-очевиден и трудно преодолим. Има ли път назад от "Матрицата" и как можем да се избавим от манията да побеждаваме играта? Вижте в следващото видео на телевизия Bulgaria On Air.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.