IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Превозвачи на протест: ТИР-ове и автобуси по Цариградско

Не се предвиждат затваряне на пътни артерии и блокади

Снимка: архив, Булфото

Снимка: архив, Булфото

Протестите са мирни и не предвиждат затваряне на пътни артерии и блокади. Целта е да бъде заявена категоричната подкрепа на значителна част от бранша за обединението на сектора чрез Закон за Българската автомобилна камара, заявяват в съобщение до медиите Съюзът на международните превозвачи /СМП/ и Българската асоциация на сдруженията на автомобилните превозвачи /БАСАТ/.

Днес от 11.00 ч. до 17.00 ч. автомобилните и автобусни превозвачи организират протест.

Проектозаконът, внесен от група народни представители, бе оттеглен от НС в петък следобед. Ръководствата на двете определяни като най-големи организации в бранша посочват още, че датата на протеста е избрана спонтанно, в отговор на решението за оттегляне на законопроекта.

"Оказа се, че тази дата съвпадна и с датата на насрочените в Европейския Парламент дебати по "Мобилен пакет 1". Дебати, от които ще зависи дали българската позиция и българският национален интерес ще бъдат защитени", коментират организаторите на протеста.

Протестът на ТИР-ове и автобуси е планиран да започне от 11.00 ч. със следното местоположение: по бул. "Цариградско шосе", от 11 до 17 часа, в двете посоки на движение, съответно от кръговото на 4-ти км до кръстовището с бул. "Димитър Пешев" и обратно, ще бъдат паркирани товарни автомобили и автобуси; от 11.00 часа пред храм-паметника "Александър Невски" ще бъдат паркирани 100 броя автобуси.

Към протеста в София ще се присъединят и превозвачи в други градове на страната, както следва: Пловдив, Варна, Русе, Бургас, Велико Търново, Плевен, Ямбол, Свиленград, Сандански и Враца.

"В момент, когато цялата държава и общество се обединиха в защита на интересите на сектора пред ЕК и ЕП, не можем да приемем, че има сериозни компании, които с разумни аргументи да застават срещу дългогодишната идея за създавана на Българска транспортна камара чрез закон, преди дори да са отразени предложенията за промени в текстовете", посочват в съобщението си организаторите на протеста.

Те отправят призив до всички български политици да не използват Закона за Българска автомобилна камара за тяснопартийни цели, а да се обединят за приемане на работещ и приемлив за всички законов инструмент, който да е в полза както на сектора, така и на вътрешните регулации, и на държавния интерес.

Автобусните превозвачи, под чийто натиск премиерът Бойко Борисов оттегли проектозакона за създаване на Българска автомобилна камара, отправиха тази седмица покана до всички национално представени сдружения в пътническия транспортен сектор за обединение под формата на конфедерация. Те подчертаха, че става въпрос за напълно доброволна организация на браншовите сдружения в автобусния транспорт, пише БТА.

Заедно с това обаче Ивайло Константинов, председател на Националното сдружение на автобусните превозвачи в България, каза още, че той и сподвижниците му /Браншовият съюз за стопанска инициатива в транспорта, Националният съюз на превозвачите, Корпорацията на автомобилните превозвачи в България и браншови организации в пътническия транспорт/ категорично не одобряват внесения от техните колеги от големите превозвачески фирми и подкрепени от КРИБ проектозакон за създаване на Българска автомобилна камара. Превозвачите определиха законопроекта като "опит на група хора да приватизират автобусните превози".

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата