IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Има пречки пред образователната интеграция на ромите

Много деца от ромски произход в България се сблъскват с дискриминация, изолация и сегрегация в сферата на образованието

Има пречки пред образователната интеграция на ромите

Много деца от ромски произход в България се сблъскват с дискриминация, изолация и сегрегация в сферата на образованието. Това сочи докладът “Равен достъп на ромите до качествено образование”.

Докладът, изготвен от програма “Наблюдение на процеса на присъединяване към Европейския съюз” на Институт “Отворено общество”, представлява изчерпателен анализ на основните индикатори и най-съществените бариери, които възпрепятстват равния достъп на ромите до качествено образование.

Това е първият по рода си доклад за България. Липсата на достатъчно детски градини, както и високите такси за предучилищно образование, непосилни за повечето ромски семейства, представляват един от основните проблеми за успешната интеграция на ромите в сферата на образованието. В България, едва 7% от етническите българчета не посещават детска градина, докато при ромите това са 35% от децата. Това представлява пречка пред по-нататъшното развитие на ромските децата, особено на тези, чийто майчин език не е българският.

Отпадането от училище на ромските деца е друг основен проблем, посочен от доклада. 20% от ромските деца отпадат от училище, докато при етническите българи това са едва 2%. Авторите на доклада алармират и за формалното записване в училище на деца от ромски произход и ниската посещаемост на учебните занятия, за която няма официални данни. Според доклада, по-малко от десет процента от ромите в България завършват средно образование.

Изолацията и сегрегацията на ромите в отделни квартали и ромски гета възпрепятства образователната интеграция на ромите. Качеството на образование в училищата в тези населени места е значително по-ниско, отбелязва докладът на Институт “Отворено общество”. В него се подчертава, че в България няма цялостна стратегия за десегрегация на ромските училища.

Според Красимир Кънев, Председател на Българския хелзински комитет и рапортьор на доклада, “Докато правителството не се заеме сериозно с този проблем, ситуацията няма да се промени и за това ще продължават да плащат ромските деца”.

Докладът алармира, че въпреки сериозните критики на международни организации, голяма част от ромските деца продължават да бъдат записвани в специализирани учебни заведения, като училищата за умствено изостанали деца. В някои от тези училища 95% от децата са от ромски произход. Децата, записани в подобни училища не получават диплома за завършено образование, което намалява значително шанса им за понататъшна реализация.

Докладът на Институт “Отворено общество” отправя 49 конкретни препоръки към българското правителство в областта на образователната интеграция на ромите. Изследването включва и анализ на отделни случаи в община Николаево, Велико Търново и Видин.

В община Видин докладът отчита тревожната практика на възпрепятстване на достъпа до образование на ученици от ромски произход, посещаващи училища в отдалечени села. Транспортирането на децата до тези училища се осъществява само през първия месец, докато училището завърши своите регистри и получи съответната субсидия, след което предоставянето на транспортната услуга се прекратява. Децата в последствие биват регистрирани като отпаднали от училище.

Докладът отчита и редица положителни инициативи за образователна десегрегация и за внедряване на материали за ромската история и култура в учебните помагала. Тези инициативи обаче, имат ограничен ефект, тъй като са предприети главно от неправителствени организации на местно равнище.

Липсата на изпълнение на заложените планове и стратегии и недостатъчната политическа воля са основните пречки пред изпълняването на публичните политики за образователна интеграция на ромите, се посочва още в доклада. Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата