IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Да преборим липсата на кадри! Работим 4 дни, роботи...

Financial Times: Дългото работно време е вредно за служителите

Да преборим липсата на кадри! Работим 4 дни, роботи...

Снимка: Reuters

Седмица с 4 работни дни и повече роботи в заводите ще се отрази добре на пазара на труда. Това се посочва в най-новия доклад на консултантската компания Colliers International, който се отнася за пазара в ЦИЕ-6 (Словакия, Чехия, Унгария, Полша, Румъния и България). Много ниските нива на безработица, емиграцията и развитието на сектора на услугите създадоха сериозен недостиг на кадри в държавите от ЦИЕ-6, пише в анализа.

Завръщането на работещите от Западна Европа е друг вариант за решаване на проблема с недостига на кадри. През 2016 г. 500 хил. граждани на ЦИЕ-6 са емигрирали към държави от Западна Европа. Ако заплатите бъдат повишени, те може да се завърнат.

Привличането на имигранти от бившите руски републики, също може да подпомогне пазара на труда в ЦИЕ-6, пише още в анализа, цитиран от "Труд". Именно този вариант се предпочита от работодателите у нас като през лятото в хотелите на морето работят много украинци. В същото време българки стават камериерки в Гърция и страни като Холандия.

Ако проблемът с недостига на кадри не се разреши, в дългосрочен план се очаква да настъпи успокояване на растежа на БВП, забавяне на икономическото развитие и вероятно намаляване на частните инвестиции в региона. А това ще се отрази негативно и на търсенето на бизнес имоти в региона.

През юни безработицата в България падна до рекордно ниското ниво от 5,7%. Като една от причините за това е, че всяка година населението на намалява с около 50 хил. души, или колкото един средно голям град, заради емигрантите, които търсят по-високи заплати в чужбина. Недостигът на кадри е най-големият проблем пред редица предприятия в страната.

Марк Робинсън, специалист проучвания ЦИЕ в Colliers International, обяснява: “Когато икономическият цикъл достигне до етап, в който са налице ниски нива на безработица, следва забавяне на развитието. То е свързано с ръст на безработицата, в резултат на което балансът на пазара на труда се възстановява. Този механизъм води до икономически затруднения, които са еднакво нежелани за политиците, бизнеса и сектора на недвижимите имоти”. Пазарите с недостиг на работна ръка е добре да инвестират в автоматизация, пише в анализа на компанията.

Автоматизацията повишава продуктивността, като намалява броя на необходимите работници. Признаците за това вече са видими в Германия, където има примери за преминаване към 28-часова работна седмица в компании от автомобилната индустрия. В посоката, в която върви Германия, могат да тръгнат и държавите от ЦИЕ-6.

Всяка година между май и септември всички 54 служители на базираната в Чикаго компания за онлайн приложения Basecamp работят само 4 дни, или 32 часа от седмицата. През останалата част от годината компанията е със стандартно работно време от 5 дни.

“Това е достатъчно време, за да се свърши страхотна работа”, казва съоснователят на Basecamp Джейсън Фрийд. “Работенето на 50-60-70 плюс часа не е необходимо. Щом трябва да се работи 50-60-70 плюс часа, значи има проблем с ръководството”, смята той.

Философията на Basecamp е потвърдена от проучване, според което продължителното работно време е вредно за физическото и психологическото здраве на служителите, посочва в. Financial Times. Според данните интензивната работа вреди на кариерното развитие, тъй като извънредните работни часове и натовареността действат непродуктивно, намалявайки качеството на свършената работа.

3-дневна работна седмица лансира и един от най-богатите хора – мултимилиардерът Карлос Слим Елу. Днес хората живеят по-дълго, здравето им е по-крепко. Производителността на труда нарасна, има излишъкът на работна ръка. Затова работната седмица не бива да превишава 3 дни, а на хората трябва да се даде възможност да се пенсионират по-късно, заяви Карлос Слим Елу. Той въведе този начин на работа в неговата компания “Телмекс”.

“Концепцията, че хората трябва да работят като луди, за да посрещнат нуждите на обществото, е напълно погрешна”, коментира преди години и съоснователят на Google Лари Пейдж. “Прекарваме прекалено много време да се трудим за неща, които не ни трябват”, заяви той. Един от начините да се промени този погрешен начин на живот е чрез “координирани действия за намаляване на работната седмица”, изтъкна Пейдж.

Академията за обществени науки на Китай публикува доклад, според който жителите на страната, в стремежа си да преуспеят и да подпомогнат икономическото развитие на държавата, на практика са престанали да си почиват. Учените отправят препоръка до 2030 г. работната седмица в страната да стане 4-дневна, а продължителността на почивните дни и официалните празници да се увеличи.

В доклада на Академията се отбелязват негативните тенденции служителите често да работят от 9 часа сутринта до 9 часа вечерта шест дни седмично. Постоянната ангажираност и необходимост от присъствие в офиса са принудили китайците вече да не отделят време за личностно развитие и за общуване с приятели и семейство, което в бъдеще може да доведе до появата на умствени заболявания.

Експертите са на мнение, че 36-часовата работна седмица ще доведе до по-висока работна ефективност, а също и до формиране на по-благоприятна среда за щастието на нацията. Учените смятат, че първият етап от прехода към 4-дневна работна седмица би могъл да бъде реализиран в периода 2020-2025 г.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата