Близо 380 семейства вече са получили компенсациите си от банката в Бенгази.
Това заяви пред Дарик радио говорителят на Асоциацията на семействата на заразените със СПИН деца Рамадан Ал Фитури.
Фитури поясни, че очаква в рамките на няколко часа броят на обезщетените семейства да достигне 400.
„Вероятно ще дадем пресконференция утре сутринта, когато всичко ще бъде готово”, заяви Фитури.
Той допълни, че Асоциацията все още не е представила пред Висшия съдебен съвет документ, с който официално приемат изплащането на компенсации и се отказват от настояването си смъртните присъди да бъдат изпълнени.
"Това ще стане скоро, работим по въпроса, не бързаме за никъде", лаконичен беше говорителят на Асоциацията на семействата от Бенгази.
Българските медицински сестри, осъдени на смърт в Либия, са спокойни въпреки вълнението, с което очакват Висшият съдебен съвет на Либия да реши тяхната съдба, заяви съпругът на една от тях.
Д-р Здравко Георгиев, съпруг на Кристияна Вълчева, заяви пред АФП, че вчера е разговарял по телефона два пъти с жена си.
Тя твърди, че заедно с колежките си са спокойни и поставят съдбата си в ръцете на Бог, посочи той.
„Аз съм оптимист, но съм силно притеснен. Вече не ям и не спя от два дни насам”, посочи д-р Георгиев в кратко изявление за АФП пред българското посолство в Триполи.
Очакваме до края на деня да се свика заседание на Висшия съдебен съвет на Либия наново и да се придвижи въпросът. Това заяви вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин.
Всички останали възможности са отворени, коментира още Калфин.
Той бе категоричен, че е много погрешно от България да се броят проценти на това колко семейства на заразени със СПИН либийски деца са сложили подписи под споразумението. Запитан може ли да става въпрос за опрощаване на дълга, който има Либия към България, Калфин каза: "Този въпрос как точно засега не е обсъден, не е решен, така че като се реши, ще кажем".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.