Странджа остава природен парк и строителството на територията на планината ще бъде забранено.
Това стана с окончателното приемане на промените в Закона за защитените територии, които предвиждат заповедите, постановленията и другите административни актове за обявяване на резервати, природни и национални паркове, защитени местности и исторически места, издадени до 30 юни 2007 година, да не подлежат на обжалване.
147 депутати гласуваха “за” тази промяна, двама бяха против, а 15 се въздържаха.
Образуваните съдебни производства срещу такива актове се прекратяват, записаха още депутатите в закона.
Не беше прието предложението на депутатите от ДСБ министърът на околната среда и водите със заповед в шестмесечен срок да приведе в съответствие със закона административните актове, свързани с промяна в границите на защитените територии.
Депутатите отхвърлиха и друго предложение на ДСБ, в което се настояваше Камчийски пясъци да бъдат обявени за резерват.
По време на дебатите независимата депутатка Елеонора Николова заяви, че не е приемливо с извънредни поправки в законите Народното събрание да се намесва в работата на администрацията.
Тя застъпи и становището, че не е добре да бъде приет текст, с който се забранява обжалването на какъвто и да е административен акт.
Междувременно коалиция от 17 природозащитни организации „За да остане природа в България” изрази безпокойство от уволнението на директора на Национален парк Рила Васил Петров със заповед на министъра на околната среда и водите.
"Основанията за това уволнение са неясни. Считаме, че истинската причина за уволнението на директора на Национален парк Рила е в принципната му отрицателна позиция относно общия устройствен план на туристическа локализация "Паничище – Езерата - връх Кабул". Този план предвижда 80% навлизане на територията на националния парк и изграждане на ски съоръжения там", смятат природозащитниците.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.