След два часа дебати парламентът гласува на първо четене бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за следващата година.
Управляващите изтъкнаха, че за 2019-а се предвиждат с 490 млн. лева повече в сравнение с 2018 г.
С преходните и заключителните разпоредби на законопроекта за бюджета на Касата се променят и редица закони. Така Фондът за лечение на деца и Комисията за лечение в чужбина ще преминат към НЗОК, като финансовите средства ще се осигуряват от здравното министерство чрез трансфер. Създава се и Агенция за медицински надзор като правоприемник на изпълнителните агенции "Медицински одит" и по трансплантации.
Според промените Народното събрание ще дава съгласие и за създаването на нови лечебни заведения. А сегашната процедура за акредитация на лечебните заведения за извършваната от тях цялостна медицинска дейност и/или отделни медицински дейности ще отпадне.
Очаквано от опозицията не останаха доволни от промените, предлагани от мнозинството, и разчетите на парите за здраве.
Според БСП липсва полезна за гражданите здравна политика и с промените се вменяват функции на Народното събрание и Министерския съвет, които не са им присъщи.
От ДПС пък настояха да отпаднат текстовете, с които парламентът ще дава одобрение за лечебните заведения и тези за прелицензиране на лечебните заведения.
"Правите опит за трайно свръхконцентриране, за прелицензиране на корупцията в здравеопазването, обвини Нигяр Джафер управляващите.
Здравният министър Кирил Ананиев пък обеща, че между първо и второ четене ще бъдат изслушани всички предложения за промени и ще бъдат включени тези, които са приемливи.
В законопроекта за бюджета на НЗОК са предвидени 4 299 603 млрд. приходи и трансфери.
Здравноосигурителните приходи са в размер на 4,2 млрд. лева, от които 2,8 млрд. са приходи от здравноосигурителни вноски и 1,4 млрд. са трансфери за здравно осигуряване.
За първична извънболнична помощ се отпускат 225 млн., което е с 17 млн. повече от 2018. За специализирана извънболнична помощ са предвидени 250 млн., което е с 28 млн. повече от миналата година.
За дентална помощ се отпускат 167 млн., а за медико-диагностична дейност - 90 млн. лева.
Предвиждат се и 1,2 млрд. лева за лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели.
Запазва се и размерът на здравноосигурителната вноска в размер на 8%.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.