IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Протестите трябва да дават алтернатива. Има ли я?

А у нас те тръгнаха от едно необмислено изказване

Протестите трябва да дават алтернатива. Има ли я?

"Енергията на протестите в България беше изразходвана безпредметно и без цел", обяви в седмичния си обзор пред Bloomberg TV Bulgaria икономистът Георги Найденов.

По повод общественото недоволство у нас, което се изрази като протести срещу ниския стандарт на живот и високите цени на горивата, икономистът каза, че в демократична държава хората имат право да протестират. Част от елементите им го изненадват, защото донякъде напомнят протестите от 2013 г., с по-различен елемент.

Но икономистът не вижда как един протест в нашата малка държава ще повлияе на борсовите цени на петрола. Той коментира като не много пазарна идеята, появила се по време на протестите, че търговците на горива трябва едва ли не да си вписват печалбата на касовите бележки.

"Видя се, че ефектът от държавна намеса върху дизеловото гориво би бил от порядъка на 5 - 6 стотинки. По-видим би бил ефектът от намеса в цените на безоловните бензини, но аз виждам, че вече цените тръгнаха надолу. Докато в 2013 г. цените бяха по-високи".

Тъй като част от хората протестират срещу индустриалците, че дават ниски заплати, трябва да се знае в тази връзка, посочи Найденов, че България за да има този експорт, който има, той се базира на конкурентни цени.

"Тъй като ние нямаме голям вътрешен пазар като другите държави, ако се повишат драстично възнагражденията в сектор производство, те трябва да влязат в себестойността на продукта, тогава той ще стане неконкурентноспособен. Това предимство, което имаме в момента - ние сме по-скъпи от Китай, но сме с по-добро качество и по-близки като дестинация, моментално ще го загубим".

За да има решение този въпрос, защото пък всички се оплакват от липса на кадри, "ние трябва да се научим как да си повишим производителността на труда. С това ние ще удовлетворим нуждите на работодателите, респективно за определени позиции ще има нужда от по-малко хора, те ще бъдат пренасочени към други позиции и ще има възможност да се вдигне възнаграждението", уточни икономистът.

У нас протестите тръгнаха от едно необмислено изказване, след което вместо членът на правителството да си подаде веднага оставката, както би се случило в друга държава, влезе в обяснителен режим, каза още Найденов.

"Има много работещи и пътуващи през уикенда хора, които бяха затруднени. Тази енергия с подобен род искания е малко безпредметно изразходвана и без цел. Не направи добро впечатление и поведението на "щастливо протестиращите майки", които за това, че някой си е тръгнал под натиск, се развеселиха, като че исканията им са постигнати и Законът за социалната помощ е минал. Там се преекспонираха нещата", настоя Найденов.

Хората като протестират трябва да дадат алтернатива - кой, с каква партия, каква политическа система предлага, посочи икономистът.

"Ако се разходите в провинцията ще видите питейните заведения пълни в делничен ден. Това е така, защото, мнозина предпочитат да не работят, защото се издържат като получават пари от свои близки в чужбина, което аз не приемам за нормално. Много от хората не са се сблъскали с управление на хора, нито с това как от продукта се стига до възнаграждението", допълни експертът

Сред събитията и процесите, които ще определят икономиката на 21 век в следващите години, които посочи Георги Найденов на финала на обзора си, е демографският проблем на България, на целия Европейски съюз, от друга страна - укротяването на демографския ръст на Азия.

"Никой обаче не обръща внимание на случващото се в Африка, където се очаква да се оформят 13 мегаполиса с над 50 млн. жители. А това ще промени икономическата нагласа на света към континента", каза икономистът.

 Вижте още на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата