Ракът и болестите на органите на кръвообращението продължават да са водещи причини за смъртност у нас.
Това става ясно от приетия от правителството Годишен доклад за състоянието на здравето на гражданите и изпълнението на Националната здравна стратегия за 2017 г.
През 2017 г. намалява заболеваемостта от злокачествени новообразувания спрямо предходната година. С най-голяма честота са ракът на гърдата и на женските полови органи.
Продължават негативните промени във възрастовата структура на населението и демографското остаряване, но това е проблем, характерен и за другите страни-членки на ЕС, се посочва в документа.
През 2017 г. се наблюдава намаляване на раждаемостта (коефициентът на обща раждаемост е 9.0‰ при 9.1‰ за 2016 г.), като показателят се доближава до нивото в повечето европейски страни (10.0‰).
Средната продължителност на живота се увеличава и през 2017 г. достига 74.76 г. (74.65 г. за 2016 г.), но все още е по-ниска от тази в ЕС – 80.9 г.
Достигнатото през 2017 г. равнище на детската смъртност от 6.4‰ е най-ниското в цялата история на демографската статистика на България, но все още нивото е по-високо отколкото в ЕС (3.6‰).
България все още е с по-висок коефициент за смъртност (15.5‰) в сравнение със страните от ЕС (10,2‰).
В документа се посочва, че основно предизвикателство за здравето на гражданите остават хроничните незаразни болести, които са основна причина за смърт и намалена работоспособност.
Най-значим е напредъкът по постигане на националните здравни цели за намаляване на смъртността в младите възрастови групи, а най-незадоволителен по отношение на целта за увеличаване на средната продължителност на живота във възрастта над 65 г.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.