IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Броят на педофилите в нета расте. Методите им – все по-оригинални!

Осъдените дори организират детски партита

Броят на педофилите в нета расте. Методите им – все по-оригинални!

Снимка: pixabay

С развитието на технологиите се развиват и киберпрестъпленията. Нови видове измами навлизат в България. Мрежата става средство за набиране на жертви на трафик на хора. Все повече педофили са заловени у нас да злоупотребяват сексуално с деца, използвайки интернет.

Операции в страната през ноември

"През ноември приключиха успешно осем операции. Един от тях се свързвал с деца през Facebook, набирал е информация – телефонни номера и адреси. Използвайки данните, е публикувал в сайтове за запознанства сексуални обяви от името на децата и ги е заплашвал, че ако не се срещнат с него, ще изпрати линкове към тези обяви на близките им. Целта му е била да осъществи сексуални актове с тях", заяви Явор Колев от ГДБОП пред "Труд".

По думите му другите седем педофили са разпространявали материали със сексуална експлоатация на деца. Той уточни също така, че броят на задържаните педофили се е увеличил в сравнение с миналата година, когато са били около 80.

Ролята на социалните мрежи

"Популярните социални мрежи като Facebook набират все повече профили, а и самите педофили ловят жертви през тях. Много малки деца без родителски контрол си откриват профили, публикуват предизвикателни снимки, за да впечатлят съучениците си, например. Те се наблюдават и от престъпниците, и децата стават лесна плячка", обясни Колев.

Той допълни, че обикновено педофилите създават фалшиви профили и се правят на връстници на тези деца, изпращат покана за приятелство, започват комуникация в месинджър.

"Те са изкусни психолози и предизвикват децата да си покажат бельото, а след това да се съблекат. От тези снимки започва изнудването, което ескалира до сексуални актове пред камера. С тези записи те, освен че задоволяват извратените си желания, изнудват децата да продължават да правят клипове и да привличат приятели в тази дейност", каза той.

Според данните, търсещите реален сексуален контакт с дете са само 10% от общия брой на педофилите, които търсят материали с детска сексуална експлоатация.

Профилът на типичния педофил в България

"Според международната статистика, 95% от педофилите са мъже. В България нямам спомен да сме работили по случаи с жени, занимаващи се с такава дейност. У нас педофилите са мъже на възраст от 20 до 50 г. Сред тях има и семейни с деца, но обикновено това са самотни хора", обясни началникът на "Киберпрестъпност".

"Имаме педофил, който работи като аниматор, а е осъден 2008 г. на лишаване от свобода. Има и педофили дисководещи на тържества с непълнолетни. Има и педофил, създал фондация за откриване на деца таланти в областта на спорта. Тези хора би трябвало да подлежат на регистрация и да имат законови забрани за достъп до деца", каза още той.

Нови видове киберпрестъпления?

"От десетилетия са популярни и т.нар. романтични измами, извършвани от хора от Нигерия, Гана и др. Те създават профили във фейсбук на американски генерали, сприятеляват се със самотни жени в България и ги изнудват да им изпращат пари. Имаме случаи, в които са изпратени 60-70 хил. евро., ипотекирани жилища, взети заеми. След като жената разбере за измамата, дълго не може да повярва, изпада в психологически срив, което в много случаи води до фатален изход", обясни Колев.

По думите му популярни са и измамите, в които млади жени изпращат покани за приятелство във Facebook на мъже. Жените се събличат пред камера и приканват жертвите си да направят това, записват действията им и после ги изнудват. Те искат от 3 до 5 хил. евро, за да не разпространят материалите.

Как да разпознаем фалшивите профили?

"Хакерите са се добрали до бази данни на електронни пощенски услуги и заплашват жертвите си, че имат достъп до компютъра им, наблюдават ги от камерата и имат записи от нея – какво са правили, докато са гледали порно сайтове. За да не публикуват информацията, искат суми дори до 10 хил. долара в криптовалута".

Съветите са периодично да променяме паролите си, да използваме сложни пароли с различни символи, да ползваме лицензиран антивирусен софтуер и лицензирани продукти, да не ползваме торент тракери, да не отваряме писма с прикачени файлове в имейлите си.

Спам кампаниите

"От 2016 г. периодически спам кампании призовават от името на български институции да отворим файлове, в които има писмо, да речем, от НАП, от съдия изпълнител или компания за бързи кредити. Хакерите ни заплашват, че ще бъдем санкционирани от НАП или ще ни бъде заведено дело. Така ние отваряме прикачен към писмото файл, съдържащ зловреден код, който заразява компютъра ни и го прави достъпен за престъпниците", заяви Явор Колев.

Щетите от киберпрестъпления в световен мащаб и в България

По думите на  началникът отдел "Киберпрестъпност" щетите от киберпрестъпления в световен мащаб са 1000 млрд. долара годишно. Тук влизат и финансовите – новите типове престъпления, както и старите, като скимирането на банкови карти от банкомати, и кражбата на информация от кредитни и дебитни карти чрез изпращане на фишинг сайт с данни от тях.

Работи се в ежедневен контакт със страните членки на Европол и Интерпол. Конвенцията по киберпрестъпност на Съвета на Европа не ангажира само европейските страни, а към нея са се присъединили над 86 държави и са синхронизирали с нея законодателството си, така че едно престъпление в интернет да е такова във всяка.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата