Преднината на България пред Румъния в областта на туризма изглежда е само икономическа случайност. Във всички останали отрасли на икономиката Румъния е много по-напреднала, а пазарните механизми функционират по-добре отколкото в България.
Това пише румънският вестник “Гъндул“ в статия под заглавие “Българите гледат със завист просперитета на Румъния“.
Като се позовава на “Пропърти Експрес“, румънският вестник посочва, че пазарът на имоти в Румъния е с 2-3 години пред този в България.
Чуждестранните инвеститори започнаха да заобикалят България в полза на Румъния, посочва изданието.
Според “Гъндул“ динамиката в Румъния е по-добра, защото собствеността в България междувременно била надценена.
Освен инвеститори, Румъния привлича повече многонационални компании. Това принуждава все повече българи да учат румънски език, за да дойдат да работят в Румъния, посочва вестникът и дава пример с Русе, където заплатите рязко нараснали, защото работодателите си дали сметка, че само така могат да убедят българите да не заминат на работа в Румъния.
Освен това съотношението между работещите и социалните категории, които не работят, е в полза на Румъния, защото в България има само 1.5 милиона работещи, които носят тежката социална система, пише “Гъндул“.
Като член на ЕС, България все още има най-ниската средна работна заплата (187 евро месечно, докато в Румъния тя е 307 евро).
Поради тази причина правителството в София възнамерява да въведе от догодина плосък данък от 10 процента (най-ниският в Европа), надявайки се да изкара на светло сивата икономика, посочва румънското издание.
Вестникът цитира думите на министъра на икономиката Петър Димитров, че по този начин правителството се опитва да накара компаниите да извадят бизнеса си от сивия сектор на икономиката и да увеличи конкурентноспособността.
България изостана от Румъния и по увеличаването на пенсиите, които също са най-ниските в Европа, посочва “Гъндул“.
И в развитието на IT-сектора Румъния стои по-добре - докато в страната е регистриран годишен растеж от 5.9%, България остана с 3.5%., завършва изданието.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Румънски вестник: Българите ни завиждат
България със средна заплата - 187 евро, Румъния с 307; пазарът на имоти в северната ни съседка процъфтява, у нас замира; “Българите гледат със завист просперитета на Румъния“, пише "Гъндул"
13.08.2007 | 12:16 ч. Обновена: 16.04.2025 | 01:59 ч.
87

Новини
-
Тимчо Муцунски пак се оплаква от нас: РСМ иницирала диалог, но България се дърпала
-
Фенове на ЦСКА сеят хаос в София, блокираха Орлов мост в час пик
-
Съветът на Европа ни порица за събарянето на незаконните постройки в Захарна фабрика
-
Американски части са намерени в севернокорейската ракета, ударила Киев
-
Линда Еванджелиста все още не може да се погледне в огледалото
-
78 750 евро глоба за пекар във Франция, защото работел в Деня на труда
-
Мрежата на Vivacom се срина, Кирил Добрев иска отговори
-
Тръмп за мира в Украйна: Имаме сделка с Русия, остава Зеленски
-
BBC ги посочи: Девет са основните претенденти за наследници на папа Франциск на Светия престол
-
Тръмп: Русия вече направи доста голяма отстъпка, не завладя цяла Украйна
-
Защо Украйна предпочита да се бие, отколкото да даде Крим на Русия?
-
Тръмп за мира в Украйна: Имаме сделка с Русия, остава Зеленски
-
Тръмп: Русия вече направи доста голяма отстъпка, не завладя цяла Украйна
-
Тръмп с коментар за руската атака в Киев: Владимир, спри!
-
Мъж нападнал с меч транссексуална жена в центъра на София
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата