Самотното родителство, крахът на авторитетите, социалната бедност и технологиите са сред основните виновници за задълбочаването на детската самота. Проблемът заема централно място в проекта за Национална стратегия за детето 2019 -2030 година, публикуван преди дни за обществено обсъждане, а в решението му психолози и социални работници се опитват да ангажират всички по веригата на детското развитие – семейство, образование, здравеопазване, социални грижи, култура и др.
"Днес семейството все повече липсва, постепенно преминаваме от колективизъм към индивидуализъм, а технологиите ни отчуждават. Така все повече стоенето вкъщи или в мрежата се превръща в по-сигурното, по-защитеното място", коментира темата детския психолог Младен Владимиров пред БНТ.
Според него проблемът детска самота е резултат от обществени процеси, на които с години не е обръщано внимание.
"Родителите често избират големите градове за работа и така детето се отдалечава от своите приятели. А има и много родители, които физически не присъстват в отглеждането и възпитанието на децата си - гледат ги по скайп, отивайки в чужбина", допълни той.
В същото време няма официална статистика по темата с детската самота, но е изключително важно как родителите я възприемат, коментира и Даниела Колева, директор на програма "Закрила на детето" към УНИЦЕФ. "Възрастните изживяват невероятен стрес в опитите си да осигурят подкрепа на децата си и техните нужди".
Вижте продължението на статията в Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.