1 февруари официално е обявен за Ден на признателност и почит към жертвите на комунистическия режим. Тази година ще се навършат 73 години от първите присъди на Народния съд, състоял се през 1945 г. Смъртта си посрещат регенти, депутати, офицери, министри и общественици.
В почит на всички жертви на комунизма в България в столицата е построен мемориал, който обаче често става жертва на посегателства. Съвсем наскоро паметникът осъмна със свастики, а това далеч не е единственият случай.
Изглежда искаме да заличим спомена за комунизма и символите на историята и културата, независимо каква е тя и независимо чия е. Преди време българската нация се прочу в цял свят, след като оскверни световно кутурно наследство с думите “Локо София”. Защо не ценим и пазим историята си - коментар в предаването “Директно” по телевизия Bulgaria ON AIR на проф. Евгения Калинова от Софийския университет и на скулптора Красимир Кръстев - Ломски.
"Поругаването на паметници означава, че този, който го прави, няма доблест да излезе с лицето и името си и да каже какво смята за този паметник. Символите, които се поставят върху паметниците от близката ни история, са толкова различни, че не знаем какво искат да кажат", заяви в предаването Калинова.
"Паметник не се прави току така. Това са неща, които остават за поколенията. Това е много скъпо и много хора са решили, че такъв паметник трябва да има. Те са обществено значими, форма на уважение", допълни Кръстев.
По думите на проф. Калинова причината за оскверняването на паметници е това, че не се уважаваме като нация и не уважаваме историята си.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.