Приходната агенция ще събира до 22 февруари информация за готовността на фирмите да предават постоянно данни за извършените търговски операции.
След това финансовият министър Владислав Горанов ще реши дали да има отлагане на сроковете за влизане в сила на наредбата, която задължава фирмите да въведат в определени срокове фискални каси и принтери.
Има компании, които използват само фискални устройства, както и компании, които използват само софтуер за управление на продажбите и при тях проблемите са различни, посочи говорителят на НАП Росен Бъчваров. Към момента регистрираните 185 000 по ДДС фирми имат приблизително 30 000 фискални устройства, които отговорят на новите изисквания.
От фирмите, които са сравнително малки и използват само фискални каси, 75 на сто са изпълнили задълженията си по наредбата. Те обаче са само 25 на сто от общия брой, по-големите фирми работят със софтуер по управление на продажбите и те биха имали проблеми с новите изисквания, посочи Бъчваров, цитиран от БТА.
Наредба Н-18 отчита и следи за девет фискални риска при плащане в брой. От укриване на оборот през тези рискови дейности хазната губи годишно 330 млн. лева данъчни и осигурителни вноски от около един милиард лева оборот. От електронната търговия в бюджета не влизат още поне 166 млн. лв ДДС, корпоративен данък и осигурителни вноски. Тоест, загубите на НАП са около половин милиард лева годишно и затова МФ предприема мерки за ограничаване на щетите, посочи Бъчваров.
С въвеждане на наредбата информацията за всяка касова бележка ще се изпраща почти в реално време към ораните на НАП. Сега тази информация се предава веднъж месечно и данните се сумират на дневна база.
Мобилно приложение на НАП позволява всеки гражданин да проверява валидността на касовите бележки, които получава със сканирането на QR код.
Приложението е достъпно безплатно за устройства с операционни системи Андроид и IOS. През мобилно приложение може да се участва в лотарията за награди от НАП. Интересът на гражданите дали получават наистина касова бележка расте прогресивно, посочи Бъчваров. С наредба Н-18 се премахва издаването от търговски обекти на служебни бонове и на фалшиви бележки, приличащи на касови. Това се превърна в "национален спорт, особено в туристическия бранш, където 85 процента крият част или целия оборот", посочи говорителят на НАП.
С наредбата ще се постигне и прозрачност при търговията на електронните магазини, които също трябва да актуализират софтуера, който управляват, за да отчитат продажбите. Този вид търговци ще могат да издават електронна касова бележка, която ще важи по същия начин, както и тази, издавана от физически касов апарат.
Третата промяна в наредбата е изискването към т. нар. софтуер за управление на продажбите, който понякога през последните години се използва за укриване на оборот.
Наредбата изисква разработчиците на търговски компютърни програми да декларират пред НАП, че софтуерът им не позволява злоупотреби. Създателите на 23 софтуера вече са декларирали съответствие, още 16 програмни продукта са в процедура на одобрение.
Сега в страната работят 30 хиляди фискални каси и 500 фискални принтера. Издадените касови бележки с тези устройства от началото на годината до днес вече са шест милиона и сто хиляди на обща стойност на продажбите от 170 млн. лева.
Няма съмнение, че софтуер, който позволява отклоняване на оборота, трябва да бъде контролиран и нито една бизнес организация не възразява по принцип на идеята за контрол, посочиха от НАП. С правилата на наредба Н-18 инспекторите на приходната агенция ще имат достъп до оборота на фирмите, но няма да се бъркаме в кодовете за управление на продажбите и другата търговска информация, чувствителна за фирмите, посочиха експерти от НАП. Сега информация за оборота не се дава понякога с извинението, че сървърът, където са данните, е във Филипините, посочи Бъчваров.
Част от фирмите, регистрирани по ДДС, въобще нямат касови апарати, защото приемат плащания само по банков път. Плащанията по банков път не са обаче плащания с дебитни и кредитни карти през ПОС терминали, уточниха от НАП.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.