Семейство Арабаджиеви могат да бъдат върнати в България в рамките на две-три седмици, ако дадат съгласието си. В случай, че не дадат такова, процедурата може да отнеме няколко месеца след решението на испанския съд. Това заяви пред БНТ зам. главният прокурор Иван Гешев.
Той коментира, че задържането им е действие на българските специални служби и контактуването им с испанските власти. Гешев обясни, че известната фамилия може теоретично да са били в Барселона още преди шест месеца, но през това време те още не са били обявени за издирване. "Това, което се случи е на добрата работа на българската правоохранителна система", отсече той.
Издирваните от Интерпол Ветко и Маринела Арабаджиева бяха арестувани в Барселона от испанската полиция по сигнал на българската. "Разчита се на конкретни данни, а не на медийни публикации", изтъкна Гешев.
Двамата са били в къщата на Георги Семерджиев, който също е бил задържан, но по-късно освободен, защото швейцарските власти са оттеглили искането за арест и екстрадиция.
По думите му е съвпадение, че обекти на прокуратурата са влиятелни и важни личности, които се намират в чужбина. Според него става въпрос, че през последните три години не е имало толкова активна работа на прокуратурата.
Иван Гешев коментира и разкритата схема за източване на пенсионни фондове в НОИ-Силистра. По думите му шестима ще бъдат привлечени като обвиняеми за участие в организирана престъпна група. Той допълни, че се очаква да бъдат повдигнати и допълнителни обвинения, след които за длъжностно престъпление.
Според Гешев, трудността в случая идва от анализа на твърде много документи в рамките на три дена. Механизмът на измамите е създаване на фалшиви документи за несъществуващ трудов стаж, за да се получи максимална пенсия.
Така били получавани документи за стаж в минната индустрия, например. Таксата за това била 10 000 лв., като дебитната карта, по която били превеждани парите, оставала при групата, докато не се натрупа дължимата сума, след което била връщана на държателя си.
"Това минава през съответния клон на НОИ. Шефът на този клон е запознат с тази схема и е участвал в групата.", обясни зам-главният прокурор.
Фалшифицираните пенсионни досиета били маркирани с абревиатура за "силно мой човек", за да бъдат предвижени бързо, стана ясно още от Гешев.
Той уточни, че схемата за източване на пенсионните фондове едва ли е уникална за Силистра. По думите му, засега не може да се каже какви са щетите, нанесени на държавата от престъпната група, но предположи, че ще са значителни, тъй като тя е действала от дълго време.
"Не сме бедна държава. Пари има, но се краде много.", отсече още той. В случаите с източване на социалната система, държавата е способна да запълни пробойните, изтъкна Гешев.
.