Днес честваме 122 години от Съединението на България. Съединението на България е актът на фактическо обединение на Княжество България и Източна Румелия през есента на 1885.
То е координирано от Българския таен централен революционен комитет (БТЦРК). Съединението се извършва след бунтове в различни градове на Източна Румелия, последвани от военен преврат на 6 септември (18 септември нов стил) 1885, подкрепен от българския княз Александър I.
6 септември 1885 г. е забележителна дата в историята на България. Изстрадалият ни народ отхвърли една несправедливост, наложена от Великите сили през юни 1878 г. Берлинският диктат осакати извоюваната с толкова кръв и страдание свобода. Този абсурден и престъпен международен акт стана причина за всички катаклизми на Балканите.
Сръбско-българската война, въстанията в Македония и Одринска Тракия, войните през 1912 и 1913 г., въвличането на балканските държави едни срещу други в Първата световна война маркират само големите конфликти, в чиято основа са решенията на Берлинския конгрес да разпокъса един народ с хилядолетна история и култура.
София. С поклонение-шествие отбеляза годишнината от Съединението общобългарското сдружение "Мати Болгария". Шествието се проведе от пл. "Св. Ал. Невски", ул. "15-ти ноември", бул. "Цар Освободител", бул. "Васил Левски", мавзолея на княз Александър Батенберг, бул. "Васил Левски", бул. "Цар Освободител", Борисовата градина - до паметника на Захари Стоянов.
Председателят на движение "Мати Болгария" Петър Константинов заяви по време на церемонията пред Паметника на Незнайния войн, че не само териториалното обединение, а единението на българския национален дух е основното верую на поколенията, осигурило свободата.
Пловдив. Пловдивският митрополит Николай отслужи тържествен молебен в катедралния храм "Света Богородица" в града. На молебена присъстваха министърът на транспорта Петър Мутафчиев, областният управител Тодор Петков, кметът на града Иван Чомаков, народни представители, общински съветници, много граждани.
"Съединението на България е едно велико дело, премахната е една неправда. То бе осъществено без да се пролива кръв и това прави подвига на българския народ още по величав", каза в словото си митрополит Николай. Той припомни, че след Освобождението на България от османско иго великите западни държави не са искали на Балканите да бъде създадена силна православна страна. Затова и Родината ни е била разпокъсана с решенията на великите сили от Берлинския конгрес.
"Българският народ обаче не се примири с това и само след няколко години осъществи своите въжделения - да живее в една държава", каза още митрополит Николай. Той припомни, че дейците на Съединението никога не са проповядвали омраза и насилие към други народи, а са се борили всички хора независимо от своя произход и религия да бъдат равноправни в България.
Кметът на Пловдив Иван Чомаков каза, че Съединението на България е един от величавите актове, осъществен от пловдивчани и всички родолюбиви българи, намерили куража да обединят Отечеството.
По-късно в къщата "Георгиади" в Стария град бе открита обновената музейна експозиция "Българско Възраждане". В нея са изложени експонати от живота и бита на българите от епохата на Възраждането.
Варна. С общоградско поклонение, заупокойна молитва и военен ритуал пред барелефа на “Александър Батенберг” (на Държавния архив) в морската столица бе тържествено отбелязана 122-годишнината от Съединението.
Именно от сградата, където днес се помещава териториалната дирекция на Държавния архив, на 6 септември 1885 г. княз Александър I Батенберг приема народната воля и огласява обединението на България. “Да подкрепим с оръжие в ръка това народно дело!”, с тези думи князът се обръща към варненци, излизайки от телеграфо-пощенската станция, където получава потвърждение за събитието, което става причина за последвалата Сръбско-българска война през ноември.
Тържественото отбелязване на празника бе съпътствано и от лекоатлетически крос, в който взеха участие спортисти от варненските спортни клубове, ученици и ветерани, както и концерт на хора на моряците ветерани “Христо Манолов" на сцена “Раковина” в Морската градина, където в 17.30 часа се предвижда изява и на Варненския камерен оркестър.
В програмата по отбелязване на Съединението е включена и една литературна премиера, която ще се състои в музей “Стара Варна” (ул. “Цар Калоян” 5) от 18 часа. Заглавието е “Паметниците на Варна” с автор Николай Савов. По-късно, в 19,30 часа от входа на Морската градина до площад “Независимост” ще се проведе и традиционното факелно шествие на ВМРО – Варна.
По същото време в Летния театър ще започне музикално-танцов спектакъл “Кристален извор”, посветен на Съединението на България. В концерта на Северняшки ансамбъл – Плевен, ще вземе участие и най-популярната странджанска певица Янка Рупкина.
Велико Търново. С воински почести и общоградско поклонение във Велико Търново бе отбелязана 122-та годишнина от Съединението на България.
В старата българска столица по инициатива на Стефан Стамболов и Захари Стоянов са създадени първите комитети "Единство", които подготвят събитията в Пловдив на 6 септември 1885 г. Два дни по-късно във Велико Търново княз Александър Батемберг подписва историческия манифест, с който се провъзгласява Съединението на Княжество България с Източна Румелия.
Пред Вечния огън в криптата на мемориалния комплекс "Майка България", издигнат в памет на загиналите във войните за обединение на българските земи, бяха поднесени венци и цветя от името на държавни институции и обществени организации. Военни почести отдаде представителна част на Националния военен университет "Васил Левски".
Шумен. С църковен молебен за загиналите за свободата на България и военен ритуал беше честван Денят на Съединението в Шумен. На тържествената церемония пред паметника на загиналите във войните шуменци на площад "Кристал" присъстваха депутатът от Коалиция за България Димитър Дъбов, областният управител Красимир Костов, кметът на Шумен Веселин Златев, представители на политически партии, граждани.
Тържеството завърши с поднасянето на венци и цветя пред паметника на загиналите във войните шуменци.
Благоевград. С общоградско тържество и поднасяне на венци и цветя пред паметника на загиналите за свободата и независимостта на България на площад "Георги Измирлиев" благоевградската общественост отбеляза националния празник - Денят на Съединението.
На честването присъстваха депутати, ръководители на областта и общината, представители на обществени организации, културни и просветни институти. Цветя пред монумента поднесоха и се поклониха кметът на общината Лазар Причкапов,председателят на Общинския съвет Радослав Тасков, както и повечето от кандидати, които ще са конкуренти в изборната надпревара и местния вот на 28 октомври тази година.
Русе. Съединението на Княжество България с Източна Румелия бе чествано в Русе по традиция пред паметника на загиналите в Сръбско-българската война.
Там викарният епископ Яков и русенски свещеници отслужиха благодарствен молебен. След това заместник-областният управител Добрин Данев произнесе слово за празника. В него той припомни, че на този ден България е демонстрирала пред света своя собствена политика.
Честването завърши с полагане на венци и цветя от държавни и общински учреждения, политически и обществени организации и граждани. По случай деня на Съединението на изходните магистрали и булеварди в града са окачени 160 национални и европейски знамена.
Хасково. Тържественият ритуал ще започне на площад "Свобода", където слово ще произнесе проф.д.и.н. Стефан Дойнов. В 17.30 часа той заедно със ст.н.с. Василка Танкова ще участват в среща-разговор на тема "Съвременен поглед към Съединението на България".
Сред другите прояви днес посветени и на Дните на Хасково са турнирите по тенис, плажен волейбол и бадминтон, както и концертите на Ансамбъла на българската армия - София, на Фолклорен танцов ансамбъл "Славянче" и на група "Вакали".
Специални гости на града днес са Ансамбълът на международния музикален фестивал на английския град Лестър и руските приятели на Хасково от град Шатура. Вечерта след 21.00 часа хора ще се вият на площад "Свобода" под звуците на Виевска фолк група. По същото време почитателите на естрадната музика могат да гледат концерта на Георги Христов на площадка "Спартак".
Плевен. С панихида в памет на загиналите в Сръбско-българската война, отслужена от плевенския митрополит Игнатий, започна тържественото отбелязване на Съединението в Плевен.
Молитвата беше отслужена пред паметника на Четвърти пехотен полк в Градската градина. Церемонията продължи с тържествени слова и поднасяне на венци и цветя, а след това малките танцьори от ансамбъл “Нашенчета” изнесоха концерт на централната градска алея в градината.
Сливен. С поднасянето на венци и цветя пред паметника на Хаджи Димитър и сливенските възрожденци на централния площад днес в Сливен беше отбелязана 122-годишнината от Съединението.
Сред участниците в тържеството бяха сливенският митрополит Иоаникий, депутатите Иван Славов, Янко Янков, Кръстанка Шаклиян и Дина Хитова, кандидатите за кметове Мартин Славов и Румен Андонов, представители на общинската и областната управа и 13 бронетанкова бригада. Концерт изнесе фолклорният ансамбъл "Българка", с ръководител Слав Тодоров.
В Сливен - един от големите градове в Източна Румелия и центрове на съединисткото движение, актът на Съединението е прогласен от войводата Панайот Хитов.
В рамките на честването на празника в Регионалния исторически музей в града беше открита изложбата "Долината на тракийските царе в Сливенско" . В нея са представени част от намерените това лято уникални археологически находки от екипа на д-р Георги Китов, които ще могат да бъдат видени от жителите и гостите на Сливен през почивните дни.